×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Unieważnione prace adiunkta z Wrocławia

„Retraction Watch”
15 listopada 2016

Amerykański blog naukowy „Retraction Watch” poinformował ostatnio, że 5 prac jednoautorskich dr. inż. Mariusza Książka z  Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej zostało retraktowanych (czyli unieważnionych) z powodu nierzetelności zaistniałych w procesie recenzyjnym. Jak wynika z informacji rzecznika prasowego koncernu wydawniczego Elsevier, na początku 2016 r. redakcja jednego z czasopism tego światowego wydawnictwa zorientowała się, że przesłane pozytywne recenzje dotyczące publikacji dr. Książka mogą być fałszywe. Po gruntownym śledztwie przeprowadzonym przez specjalny zespół z Elsevier okazało się, że adres mailowy recenzenta sugerowanego przez Polaka dla jego publikacji jest fałszywy. Recenzent zaprzeczył napisaniu recenzji, zaś autor prac nie zdołał przekonać redakcji, że nic o tym nie wiedział...

Po dwie prace unieważniono w „Engineering Failure Analysis” (IF 1,35) oraz w „Composites Part B: Engineering” (IF 2,98), ajedną w „Construction and Building Materials” (IF 2,4).

Jak dalej napisał „Retraction Watch”, dr Książek zaprzeczył zarzutom i oświadczył, że jest niewinny. Z kolei rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej poinformował, że dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PWr powiadomiony został o sprawie i przekazał ją rektorowi Politechniki, który podejmie odpowiednie kroki prawne.

W wieczornej rozmowie telefonicznej z Redakcją „Forum Akademickiego” 14 listopada br. dr Książek przyznał się, że sfałszował adres mailowy japońskiego profesora i w jego imieniu pisał dla siebie recenzje swoich publikacji. Nie wie, dlaczego to zrobił. Poinformował, że podobną informację przekazał dziekanowi Wydziału Budownictwa PWr.

Sprawa zapewne trafi do uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej. Fakt, że o tej sprawie napisał „Retraction Watch”, który jest subskrybowany i regularnie czytany przez prawie 13 tysięcy naukowców z całego świata, chluby Polsce nie przynosi...

Informacja na stronie „Retraction Watch”: 

http://retractionwatch.com/2016/11/10/researcher-denies-faking-reviews-for-5-newly-retracted-papers/

(MW)