Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2016
Znamy finałową piętnastkę konkursu Popularyzator Nauki 2016, wybraną w pierwszym etapie głosowania przez członków Kapituły. To w tym gronie znajdują się laureaci, których nazwiska poznamy w połowie grudnia, podczas finałowej gali konkursu w siedzibie resortu nauki w Warszawie.
W tegorocznej - 12. edycji - zainteresowanie konkursem Popularyzator Nauki było rekordowe: zgłosiło się aż 115 kandydatów.
W pierwszym etapie głosowania członkowie Kapituły wyłonili piętnastu finalistów - po trzech najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje i Media. W drugim etapie kapituła zdecyduje, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki.
Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się w połowie grudnia w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę.
Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2016.
Jak co roku pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną przyzna też redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce.
W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red Krzysztof Michalski – dziennikarz Polskiego Radia i komentator naukowy, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.
Oto lista tegorocznych finalistów:
Naukowcy: Bogusław Pawłowski, Piotr Sułkowski, Tadeusz Wibig
Animatorzy: Magdalena Osial, Wojciech Dindorf, Dawid Myśliwiec
Zespoły: Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston”, Załoga F – Filozofuj, Zespół ARCH-TECH
Instytucje: Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Poznański Park Naukowo-Technologiczny; Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Media: Zdzisław Cozac, Crazy Nauka, Platon.TV
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
PS. Przypominamy, że "Forum Akademickie" zostało Popularyzatorem Nauki 2015 w kategorii Media.