×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Siódme prawo do habilitowania dla UZ

Uniwersytet Zielonogórski
7 października 2016

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Wydziałowi Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka.

Jak poinformowała w czwartek rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, to drugie uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych przyznane temu Wydziałowi (pierwsze w dyscyplinie elektrotechnika), a siódme dla Uniwersytetu Zielonogórskiego.

„Wcześniej przyznano je w dyscyplinach: astronomia, budownictwo, elektrotechnika, fizyka, historia, matematyka. Ponadto UZ posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w 19 dyscyplinach” - dodała Sapeńko.

Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki (dawniej Wydział Elektryczny, a następnie Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji) powstał w 1967 roku i jest, obok Wydziału Mechanicznego, najstarszym wydziałem na zielonogórskiej uczelni.

Obecnie prowadzi studia inżynierskie, magisterskie i doktoranckie na kierunkach: informatyka, elektrotechnika oraz automatyka i robotyka. Ponadto, prowadzone są studia pierwszego stopnia (inżynierskie) na kierunkach: biznes elektroniczny, efektywność energetyczna oraz elektronika i telekomunikacja.

Wydział tworzą trzy instytuty: Inżynierii Elektrycznej, Metrologii, Elektroniki i Informatyki oraz Sterowania i Systemów Informatycznych.

Na wydziale zatrudnionych jest 27 profesorów tytularnych i doktorów habilitowanych, 45 doktorów oraz 3 pracowników z tytułem magistra. Kadra naukowo-badawcza zatrudniona na Wydziale zajmuje się szeroką tematyką badań, z zakresu elektrotechniki, elektroniki, energetyki, informatyki, automatyki i robotyki.

Wydział dysponuje rozbudowaną bazą laboratoryjną wyposażoną w nowoczesny sprzęt pomiarowo-badawczy z obszarów automatyki przemysłowej, elektrotechniki, elektroniki, informatyki, kompatybilności elektromagnetycznej. W samym 2015 r. dokonano zakupu sprzętu laboratoryjnego na kwotę blisko 5 mln zł.

„Dzięki dobrej bazie Wydział prowadzi prace badawczo-naukowe, badawczo-rozwojowe oraz oferuje wykonanie ekspertyz, pomiarów, szkoleń i innych prac na zlecenie przemysłu. Dzięki wysokiej jakości wykonywanych prac, firmy i zakłady przemysłowe coraz częściej korzystają z jego usług” - powiedziała rzecznik.

W 2017 r. Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki będzie obchodził jubileusz 50-lecia istnienia.

"Kształcenie na Wydziale odbywa się na najwyższym poziomie, czego dowodem jest wyróżnienie kierunku informatyka przez Państwową Komisję Akredytacyjną w maju 2011 r." - zaznaczyła rzecznik UZ.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce