70 lat edukacji ekonomicznej na Pomorzu Zachodnim
Rok 2016 jest rokiem obchodów 70-lecia Wyższego Szkolnictwa Ekonomicznego na Pomorzu Zachodnim oraz 70-lecia Szczecińskiej Szkoły Ekonomiki Transportu. Oba wydziały ekonomiczne Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowały z tej okazji szereg wydarzeń związanych z obchodami.
14 października w auli uniwersyteckiej odbędzie się wspólne uroczyste posiedzenie rad wydziałów WNEiZ i WZiEU, podczas którego medalem Uniwersytetu Szczecińskiego uhonorowani zostaną wybitni naukowcy, zasłużeni dla rozwoju edukacji ekonomicznej na Pomorzu Zachodnim.
Dodatkowo obchody uświetni Zjazd oraz Bal Absolwentów, które odbędą się w sobotę, 15 października. Oba wydziały US przygotowały szereg wydarzeń związanych z obchodami, których programy dostępne są na stronach: www.wneiz.pl/70lecie/program-obchodow oraz www.wzieu.pl/?y=6034.
14 października 1946 roku rozporządzeniem ówczesnego Ministra Oświaty zainaugurowała swoją działalność pierwsza w dziejach Pomorza Zachodniego Wyższa Uczelnia jako filia Akademii Handlowej w Poznaniu. Pierwszym jej rektorem został wybitny przedstawiciel prawa międzynarodowego prof. dr h.c. Leon Babiński. W 1950 r. szkołę upaństwowiono i przemianowano na Wyższą Szkołę Ekonomiczną z siedzibą w Szczecinie, która w roku 1955, uchwałą Rady Ministrów z 3 września, została przemianowana na Politechnikę Szczecińską. Natomiast na mocy ustawy sejmowej z lipca 1984 roku został utworzony - z połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej - Uniwersytet Szczeciński z Wydziałem Ekonomicznym. W 1997 r. wydział ten zmienił nazwę na Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US. Z kolei w 1990 r. Instytut Ekonomiki Transportu US osiągnął samodzielność akademicką i został wyodrębniony z Wydziału Ekonomicznego jako Wydział Transportu i Łączności, a w 1999 r. na podstawie zarządzenia MEN wydział zaczął funkcjonować jako Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług US.
Więcej informacji: www.70lat.usz.edu.pl
Julia Poświatowska