IFPS laureatem nagrody Business Premium
26 września 2016, magazyn Bloomberg Businessweek Polska przyznał nagrody Business Premium 2016 za usługi wyróżniające się jakością, nowoczesnością i dopasowaniem do potrzeb rynkowych. W gronie laureatów znalazł się Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu za 10 lat telemedycznej opieki nad pacjentami z rożnymi implantami słuchowymi.
Po raz trzeci magazyn Bloomberg Businessweek Polska nagrodził usługi dla biznesu, biorąc pod uwagę ich jakość, dostosowanie do potrzeb rynkowych, nowoczesność, efektywność, wychodzenie naprzeciw zainteresowaniom klientów. Projekty, które zyskały uznanie, to zarówno te od lat wspierające biznes, jak i nowe, stworzone z myślą o wymagających klientach.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu otrzymał nagrodę za 10 lat telemedycznej opieki nad pacjentami z rożnymi implantami słuchowymi. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) to największy ośrodek otolaryngologiczny w Polsce, który wykonuje najwięcej zabiegów operacyjnych w zakresie otorynolaryngologii na świecie. Specjaliści Instytutu wykonują rocznie ok. 250 000 konsultacji medycznych i ok. 18 000 procedur chirurgicznych.
- W każdym działaniu na pierwszym miejscu stawiamy dobro i potrzeby naszych pacjentów. Dla wielu naszych pacjentów częste wizyty w Instytucie wiążą się z długą drogą i kosztami związanymi z podróżą. By ułatwić im proces leczenia i rehabilitacji, wykorzystaliśmy internet jako narzędzie umożliwiające konsultacje medyczne na odległość. Tak powstał system pozwalający na stworzenie sieci współpracujących z Instytutem i sobą nawzajem ośrodków medycznych– powiedział podczas Gali prof. dr hab. Henryk Skarżyński (na fot.), dyrektor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
Pierwsze prace badawcze, a potem kliniczne związane z telemedycyną kierowany przez prof. Skarżyńskiego zespół inżynierów i specjalistów podjął ponad 15 lat temu. Najpierw dotyczyły one przeprowadzanych przez prof. Skarżyńskiego telekonsultacji. W 2005 r. podjęto pierwsze próby dotyczące zdalnego ustawiania pracy implantów słuchowych u wybranej, stale powiększającej się grupy pacjentów z częściową głuchotą. Nową metodę telefittingu zaczęto stopniowo i w coraz większej skali wdrażać do praktyki klinicznej. W końcu powstała pierwsza na świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii – system obejmujący m.in. telerehabilitację, telefitting, teleedukację, badania przesiewowe, telediagnostykę nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Europy, Azji i Afryki.