×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Rada Narodowego Kongresu Nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
3 października 2016

Wypracowanie propozycji zmian do tzw. Ustawy 2.0. to podstawowe zadanie rady programowej Narodowego Kongresu Nauki. 21 września wicepremier Jarosław Gowin powołał jej członków złożonych z najbardziej zasłużonych i utytułowanych profesorów.

Nad założeniami nowej ustawy gruntownie reformującej szkolnictwo wyższe pracują trzy niezależne grupy eksperckie wyłonione w konkursie otwartym. Jej ostateczny kształt zostanie zaprezentowany we wrześniu 2017 roku w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki.

– W tym całym skomplikowanym przedsięwzięciu, jakim jest modernizacja polskiej nauki i polskich uczelni, rada będzie rzeczywiście najważniejszym gremium opiniotwórczym – zadeklarował wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia nominacji.

Przewodniczącym rady został prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, twórca Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ. Zaproszenie do grona debatującego nad przyszłością polskiej nauki przyjęli m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, były prezes PAN prof. Michał Kleiber, czy też prof. Michał Królikowski. Minister Gowin podkreślił, że zależało mu na tym, aby rada składała się zarówno z doświadczonych, znanych w świecie polskich naukowców, jak i młodych profesorów.

Przewodniczący Górniak wyraził zadowolenie, że nowa koncepcja ustawy o szkolnictwie wyższym nie jest tworzona pospiesznie, ale po gruntownym przemyśleniu i towarzyszy jej pogłębiona dyskusja w środowisku naukowym: – Świadomość tego, że polskie szkolnictwo wyższe potrzebuje nowych ram regulacyjnych, jest już dojrzałe – zaznaczył prof. Górniak.

Rada programowa będzie spotykać się co miesiąc podczas konferencji programowych organizowanych w różnych miastach, na których poruszane zostaną kluczowe kwestie dotyczące polskiego szkolnictwa wyższego. Pierwsze konferencje mają być poświęcone m.in. umiędzynarodowieniu polskiej nauki, rozwojowi humanistyki i współpracy nauki z biznesem.

Źródło: MNiSW