Diamentowe Granty dla najzdolniejszych studentów
Blisko 16 mln zł otrzymali laureaci konkursu Diamentowy Grant organizowanego po raz piąty przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie nagrodzono 83 osoby, które już podczas studiów prowadzą ważne badania naukowe. Laureatom konkursu nagrody wręczył wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Podczas uroczystości wręczenia nagród Jarosław Gowin przypomniał o strategii resortu na rzecz doskonałości naukowej. Minister zapowiedział, że podstawowym wyznacznikiem polityki naukowej państwa będzie koncentracja na badaniach oraz na podnoszeniu jakości polskiej nauki. Minister zwrócił też uwagę, że doskonałość naukowa nie zawsze była najważniejszym celem, ponieważ wcześniej nacisk kładziony był raczej na kształcenie masowe.
Szef MNiSW przypomniał, że jego resort przygotowuje nową ustawę o szkolnictwie wyższym. – W tej ustawie nacisk położony będzie na jakość badań naukowych. Chcemy skrócić ścieżkę awansu naukowego i otworzyć nową ścieżkę – ścieżkę wdrożeniową. Chcemy umożliwić łączenie pracy naukowej z działalnością na rzecz gospodarki – mówił Jarosław Gowin. Minister podkreślił, że chce zwiększyć transparentność w procesie awansu naukowego. – To, co jest najważniejsze, należy do was. My możemy tylko otwierać wam drogi. A wy możecie zmieniać świat swoimi odkryciami – powiedział Jarosław Gowin do laureatów konkursu.
Uroczystość zwieńczył wykład prof. Magdaleny Król dedykowany tegorocznym laureatom pt. Co zrobić, aby Diamentowy Grant stał się dobrym początkiem błyskotliwej kariery.
Diamentowy Grant to jeden z najbardziej prestiżowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych badaczy. Dzięki niemu studenci nie tylko zyskują pieniądze na realizację własnych badań, ale dostają też szansę na przyśpieszenie swojej kariery naukowej. W piątej już edycji Diamentowych Grantów nagrodzono 83 osoby. Są to wybitnie uzdolnieni studenci, którzy mają już dorobek naukowy i prowadzą badania naukowe na wysokim poziomie. Laureaci programu mogą też skrócić ścieżkę swojej kariery naukowej i ubiegać się o doktorat z pominięciem stopnia magistra.
Źródło: MNiSW