×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Działania prodoktoranckie

Krajowa Reprezentacja Doktorantów
25 października 2016

Wkrótce poznamy najbardziej prodoktoranckie uczelnie w kraju. Trwa konkurs PRODOK, którego organizatorem jest Krajowa Reprezentacja Doktorantów. To jeden z projektów, przy których KRD pracuje w bieżącym roku akademickim. W tegorocznej IX edycji konkursu wprowadzono kilka modyfikacji.

– Uproszczony został m.in. formularz, zmieniono też brzmienie pytań – mówi Michał Gajda, przewodniczący KRD. – Zmiany wprowadziliśmy pod kątem uwag, które przekazała nam kapituła profesorska – dodaje.

Na wprowadzenie zmian wpłynęły też konsultacje z doktorantami uczelni. W kwietniu ubiegłego roku odbyło się posiedzenie zarządu, na którym obecni byli przedstawiciele środowisk doktoranckich z różnych ośrodków akademickich. Podczas otwartych konsultacji zgłoszono uwagi, które organizatorzy wprowadzili do tegorocznej edycji konkursu.

Zgłoszenia wpływają nadal. Jak informuje Michał Gajda, dotychczas przyjęto ankiety od 40 uczelni, w których odbywają się studia III stopnia. Uprawnionych ośrodków jest w Polsce 100. Zgłoszenia są przyjmowane za pomocą elektronicznego formularza do 28 października.

Konkurs ma na celu wskazanie uczelni, które są najbardziej otwarte na potrzeby doktorantów. Nacisk położono także na konkurencyjność podobnych do siebie ośrodków akademickich. Jak zauważa przewodniczący KRD, uwagę skupia się m.in. na sposobie rekrutacji na studia, rodzajach dostępnych stypendiów, a także ocenie zajęć fakultatywnych dla doktorantów. 

– Kryteria brane pod uwagę prowadzą od programu studiów po warunki socjalne, a nawet aparaturę badawczą dostępną doktorantom – mówi Michał Gajda.

Gala finałowa konkursu odbędzie się 18 listopada w Pałacu Staszica w Warszawie. Tego dnia zostaną także ogłoszone wyniki konkursu PRODOK oraz drugiego: PROPAN dla prodoktoranckiego instytutu Polskiej Akademii Nauk.

Oprócz organizacji konkursów, wśród projektów Krajowej Reprezentacji Doktorantów w bieżącym roku akademickim znajduje się m.in. pomysł strony internetowej dla studentów III stopnia. W jednym miejscu mają być zgromadzone przydatne treści, które mają pomóc doktorantom oraz ułatwić organizację studiów.

– Chcemy uruchomić portal, w którym doktoranci będą mogli znaleźć informacje dotyczące ich studiów oraz odnajdą odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają. Dzięki temu nie będą musieli czekać na odpowiedzi rzecznika – mówi Michał Gajda. I dodaje: – Strona będzie wsparciem dla doktorantów, ale i dla KRD.

Obok informacji dotyczących organizacji studiów, doktoranci znajdą na portalu także treści prawne.

Wśród aktywności przewidzianych na ten rok znajduje się także dokończenie badania ,,Studia doktoranckie w Polsce – stan faktyczny”, które ma dać obraz studiów III stopnia. Jest ono skierowane do doktorantów reprezentujących różne dyscypliny naukowe.

– Badania te mają za zadanie zdiagnozowanie stanu studiów doktoranckich w Polsce i jednocześnie być podstawą do dalszych działań Krajowej Reprezentacji Doktorantów w kwestii prodoktoranckich rozwiązań w modelu studiów doktoranckich – czytamy na stronie badania.

Dariusz Okoń