Najlepsze książki psychologiczne
Dr hab. Maria Kaźmierczak, dr Paweł Fortuna i Łukasz Bożycki są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta za najlepsze książki psychologiczne naukowe i popularnonaukowe. Wyróżnienia od 2009 roku przyznaje redakcja magazynu „Charaktery”.
Najlepszą książką naukową została praca "Oblicza empatii w procesie adaptacji do rodzicielstwa" dr hab. Marii Kaźmierczak.
"Nie znam w aktualnej literaturze polskiej zbyt wielu opracowań, w których znajdujemy równie kompetentny przegląd publikowanych współcześnie poglądów i wyników badań empirycznych nad rodzicielstwem jako zmianą życiową, funkcjonowaniem par i osobowościowymi uwarunkowaniami adaptacji do rodzicielstwa. Zaawansowana statystycznie analiza zgromadzonych danych dowiodła, że empatia rodziców jest warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym pomyślnego rodzicielstwa" – komplementował autorkę w laudacji prof. Janusz Trempała z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Teofrasta za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymali dr Paweł Fortuna i Łukasz Bożycki, autorzy "Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes".
"Każda cegiełka budująca świadomość ludzi, że nie są wyjątkowym gatunkiem, że wszystko, co mają i co wydaje im się stricte ludzkie, wynika z natury i ewolucji, że dzięki tej naturze mogą się wiele uczyć i czerpać z niej inspiracje, otwiera ludziom oczy i zmusza do zmiany poglądów na świat. Książka ta, łącząca wiedzę biologa i psychologa, to właśnie taka cegiełka. Nie jest łatwo napisać dobrą książkę, która popularyzuje wiedzę naukową w bardzo dobrym, przystępnym stylu" – mówił w laudacji dr hab. Maciej Trojan, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Najpopularniejszą książką psychologiczną wybraną przez internautów została praca "20 lat później – osobowość i hierarchia wartości wybitnych aktorów polskich. Badania podłużne" - prof. nadzw. Barbary Mróz.
Po raz drugi przyznano Nagrodę Specjalną Teofrast Superstar. Otrzymali je: prof. Andrzej Eliasz za unikatowy wkład w rozwój psychologii w Polsce i stworzenie Uniwersytetu SWPS oraz prof. Jerzy Mellibruda za dokonanie rewolucyjnego przełomu w rozumieniu i leczeniu choroby alkoholowej w Polsce.
Ponadto specjalne wyróżnienie redaktora naczelnego "Charakterów" Bogdana Białka otrzymała książka "Uprzedzenia w Polsce" pod redakcją Anny Stefaniak, dr hab. Michała Bilewicza i Mikołaja Winiewskiego.
Laureatami Nagrody Teofrasta są sławy polskiej psychologii, m.in.: prof. Maria Lewicka, prof. Paweł Boski, dr hab. Jan Cieciuch, prof. Dariusz Doliński, dr hab. Wojciech Dragan, dr hab. Piotr Francuz, prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Piotr Oleś, prof. Jan Strelau, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Tomasz Zaleśkiewicz.
Zwycięzców tegorocznej edycji nagrodzono podczas gali, która odbyła się w czwartek w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce