Pół wieku!
W tym roku 50-lecie swojej działalności obchodzi Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk. To jedna z najlepszych placówek Akademii, posiadająca kategorię A+.
Instytut powstał w 1966 roku z połączenia Zakładu Niskich Temperatur Instytutu Fizyki PAN i Zakładu Fizyko-Chemicznych Badań Strukturalnych PAN, dzięki staraniom prof. Włodzimierza Trzebiatowskiego, którego imię nosi obecnie. Specjalnością Instytutu jest wytwarzanie wysokiej jakości materiałów w postaci monokrystalicznej. Uczestniczy w licznych projektach badawczych zarówno polskich jak międzynarodowych. Organizuje międzynarodowe i krajowe konferencje naukowe, m. in. coroczne Konwersatorium Krystalograficzne, co dwa lata – International Conference of Rare Earth Materials REMAT. INTiBS PAN jest także współorganizatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pracownicy Instytutu prowadza także zajęcia na uczelniach wyższych, a w istniejącym w jego strukturach Studiuj Doktoranckim powstają obecnie 43 prace doktorskie.
Wiele prac badawczych prowadzonych w instytucie ma charakter innowacyjny. M.in. te dotyczące powłok biokompatybilnych i immunoreaktywnych mających zastosowanie w inżynierii tkankowej związanej regeneracją tkanki chrzęstnej i kostnej. W ubiegłym roku opracowano w Instytucie nowatorską technologią otrzymywania światła białego z materiałów grafenowych. Otrzymała ona złoty medal na brukselskich targach innowacji i Brussels Innova 2015.
jk