Konkurs „Student-Wynalazca” po raz szósty
Do 15 stycznia studenci, doktoranci i absolwenci, którzy mają na swoim koncie chronione prawem wynalazki lub wzory użytkowe czy przemysłowe, mogą zgłaszać je do konkursu „Student-Wynalazca”. Nagrodą główną dla twórców pięciu najlepszych rozwiązań będzie udział w 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Organizatorem, przeprowadzanego po raz szósty konkursu, jest Politechnika Świętokrzyska. Ma on m.in. włączać studentów w działalność badawczo-rozwojową; promować wyniki prac badawczo-rozwojowych, chronionych prawami wyłącznymi lub zgłoszonych do ochrony; upowszechniać wiedzę na temat ochrony własności przemysłowej.
Konkurs jest adresowany do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, a także absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku albo wzoru użytkowego czy przemysłowego. Chodzi o wynalazki chronione prawem wyłącznym lub zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP albo w odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.
Komisja Konkursowa przyzna pięć równorzędnych nagród głównych. Jest to udział w 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. W ramach nagrody sfinansowane zostaną koszty organizacji stoiska wystawienniczego, jak również organizacji podróży i pobytu laureatów w Genewie. Uczestnicy wszystkich edycji konkursu mogą promować swoje rozwiązania poprzez rejestrację w Bazie Danych Wynalazków Studenckich, dostępnej na stronie: http://www.wynalazca.tu.kielce.pl/bdsw/.
Zgłoszenia do udziału w konkursie należy przesyłać do 15 stycznia 2016 roku. Zostanie on rozstrzygnięty do 28 lutego.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Patentowego RP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: http://patenty.tu.kielce.pl/konkurs-student/
Źródło: PAP - Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407894,studenci-wynalazcy-poszukiwani-po-raz-szosty.html