Studenci UJ najlepsi w konkursie EYe on Tax
Jakub Cieśla, Arkadiusz Czach, Wiktor Podsiadło i Sebastian Trzcina – czterech studentów, stanowiących drużynę „Maczeta Podatkowa” i reprezentujących Uniwersytet Jagielloński okazało się najlepszymi spośród ponad 600 zespołów z całej Polski w XI edycji konkursu EYe on Tax. Zwieńczeniem finału z udziałem dwunastu drużyn była symulowana rozprawa sądowa, z udziałem sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zwycięzcy, poza nagrodami rzeczowymi, będą mogli odbyć płatne praktyki w Dziale Doradztwa Podatkowego lub Prawnego EY i już na progu kariery zawodowej poznają specyfikę pracy w branży doradczej. Drugie miejsce przypadło zespołowi „Młode Wilki” z Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Krzysztof Frey, Bartłomiej Łukasik, Patryk Małkowiak i Karol Niemiec.
Trwający cały dzień finał był zwieńczeniem trzyetapowego konkursu, który rozpoczął się w październiku 2015 roku. Każda z drużyn drogą elektroniczną otrzymała zadanie konkursowe dotyczące problemów podatkowych, z którymi w praktyce borykają się przedsiębiorcy. Studenci zostali również poproszeni o przyjrzenie się rozprawie w jednym z sądów administracyjnych w Polsce, co miało uzmysłowić im jak będzie wyglądał finał i przysporzyć nie tylko doświadczenia procesowego, ale i dodatkowych punktów w konkursie. Drugi etap odbył się w postaci internetowego webcastu. Zadaniem każdej z drużyn było także studium przypadku i przedstawienie rozwiązania, przy jednoczesnym wykazaniu się dogłębną znajomością polskiego prawa podatkowego i odpornością na presję upływającego czasu.
Do udziału w finale EYe on Tax zaproszono dwanaście najlepszych zespołów. Całodniowe zmagania składały się początkowo z rywalizacji w teście wiedzy i prezentacjach. W ścisłym finale, który po raz kolejny przyjął formę rozprawy sądowej, uczestniczyły dwie drużyny, wcielając się w strony postępowania sądowego. Ich wysiłki oceniało jury pod przewodnictwem Agnieszki Tałasiewicz, Partnera w dziale Doradztwa Podatkowego EY oraz Partnera Zarządzającego Kancelarią EY Law. W skład jury weszli także sędziowie NSA: prof. dr hab. Zbigniew Kmieciak, Grzegorz Borkowski , Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, a także prof. dr hab. Bogumił Brzeziński Kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Michał Goj, Dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.
O skali trudności tegorocznego finału świadczył duży rozkład poprawnych i niepoprawnych odpowiedzi, co przyznawali nie tylko uczestnicy. – W każdej kolejnej edycji chcemy podnosić poprzeczkę, dlatego w tym roku sformułowaliśmy zdecydowanie trudniejsze pytania – potwierdza Agnieszka Tałasiewicz, chwaląc przy tym najlepsze drużyny. – W trakcie finałowej rozprawy zaskoczyła mnie lekkość wejścia w argumenty konstytucyjne i dużą precyzja obu zespołów w tym zakresie. Pokazuje to, że temat konstytucyjności przepisów jest studentom bliski, znany i lubi się tego typu argumenty – dodaje. Wysoki poziom konkursu potwierdzają również słowa Arkadiusza Czacha, członka zwycięskiej drużyny. – Kluczem do osiągnięcia sukcesu była praca zespołowa. Był to bowiem bardzo duży wysiłek. Same przygotowania do finału to bity miesiąc ciężkiej pracy, trudniejszej nawet niż sesja – uważa lider „Maczety Podatkowej”. – Jednak warto było! Konkurs EY jest bowiem najbardziej popularny spośród konkursów adresowanych do studentów i nie ukrywajmy, najbardziej prestiżowy. Marka EY i samego EYe on Tax przyciąga. Efektem jest masa zgłoszeń i ludzi zainteresowanych i startujących. Żaden inny konkurs nie może się w tej chwili równać z wydarzeniem organizowanym przez EY – twierdzi.
Kolejna, XII już edycja EYe on Tax planowana jest na jesień 2016 roku. – Myślimy o rewitalizacji pomysłu konkursu, który co roku zmienia się ewolucyjnie. Pierwsze edycje były oparte na wizytach na uniwersytetach, teraz przeszliśmy do internetowych webcastów, ale będziemy chcieli zmienić coś w formule, tak, żeby ją uatrakcyjnić dla studentów – uważa Anna Woźniak, Menedżer ds. Rekrutacji i Employer Brandingu w EY Polska. – Wszyscy przyzwyczaili się do obecnej formy EYe on TAX . Wierzę jednak, że jesteśmy w stanie wymyślić coś ciekawszego, co zaprezentujemy studentom prawa i ekonomii już za kilka miesięcy – dodaje., zachęcając do zgłoszeń do kolejnej edycji.
O konkursie EYe on Tax
EYe on Tax to konkurs dla tych, przed którymi podatki nie mają tajemnic. Skierowany jest głównie do studentów IV i V roku kierunków prawniczych i ekonomicznych. Pozostaje przy tym otwarty na wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił i są zainteresowani doradztwem podatkowym. Do udziału zachęcają atrakcyjne nagrody. Zwycięska drużyna otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 24 tysięcy złotych oraz płatne praktyki w Dziale Doradztwa Podatkowego lub Prawnego EY. Drużyna, która zajęła drugie miejsce otrzymuje IPady Apple mini. Ponadto najlepsze zespoły są nagradzane dostępem do systemu informacji prawnej LEX oraz nagrodami książkowymi od wydawnictwa Wolters Kluwer, kwartalnymi elektronicznymi dostępami do dziennika „Rzeczpospolita” i voucherami na szkolenie z oferty EY Academy of Business. A każdy uczestnik wygrywa praktyczną wiedzę w zakresie doradztwa podatkowego, cenne doświadczenie, które wzbogaca CV, kontakty z najlepszymi doradcami w Polsce i niezapomnianą przygodę z prawem podatkowym.
Szczegółowe informacje na stronie: www.ey.com.pl/EYe_on_Tax