Elektroniczny nos
List intencyjny dotyczący współpracy przy budowaniu i testowaniu przez Służbę Celną tzw. elektronicznego nosa podpisali dziś podczas drugiego dnia obrad Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku szef Służby Celnej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów nadinsp. Jacek Kapica oraz rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Politechnika Białostocka przygotowuje się do opracowania prototypu takiego urządzenia.
– Implementacja pomysłu ma służyć rozszerzeniu katalogu instrumentów, które posiada Służba Celna. Myślę tu stosowanych m.in. urządzeniach rentgenowskich, fiberoskopach, endoskopach czy też gęstościomierzach. Dziś korzystamy ze 120 psów, z doświadczenia celników, ale chcemy tę pracę jeszcze wspomagać. Chcemy wprowadzać nowe technologie. Temu ma służyć współpraca z Politechniką Białostocką. Zaimplementujemy pomysł Politechniki, by szybciej rozpoznawać kto jest klientem a kto delikwentem, chcemy pełniej identyfikować potencjalne zagrożenia. „Sztuczny nos” jest narzędziem uzupełniającym pracę celników. W ten sposób następuje synergia nauki z praktyką – powiedział nadinsp. Jacek Kapica po podpisaniu listu intencyjnego.
Rektor Politechniki Białostockiej w rozmowie z dziennikarzami opowiedział o zawiłościach technicznych danego rozwiązania: – Aktualnie specjaliści z dwóch dziedzin: chemii i fotoniki starają się wyodrębnić szczególne związki chemiczne, które znajdują się w „bukiecie zapachowym” każdej paczki papierosów. Są to związki chemicznego o bardzo skomplikowanej budowie. Po ich wskazaniu specjaliści z zakresu fotoniki będą konstruowali miernik i w ten sposób określimy obecność, bądź też nie, szukanego produktu.
Podpisanie listu intencyjnego zakończyło kolejną sesję tematyczną Wschodniego Kongresu Gospodarczego: Pogranicze i ruch graniczny – aspekty gospodarcze i społeczne (miejsce: Sala Kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej).
Politechnika Białostocka jest w tym roku Partnerem Instytucjonalnym Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Podczas kongresu omawiane są problemy rozwoju gospodarki na wschodzie Europy, kwestie bezpieczeństwa, współpracy międzynarodowej i transgranicznej, znaczenia wielkich inwestycji infrastrukturalnych, zagadnienia związane z takimi dziedzinami jak energetyka, rynek rolno-spożywczy, usługi medyczne, handel, turystyka i hotelarstwo. Eksperci z Politechniki Białostockiej zostali zaproszeni do 3 sesji: Innowacyjność jako szansa rozwojowa, Energetyka prosumencka, Mniejsze miasta – przestrzeń, człowiek, gospodarka.
Podczas dwudniowego spotkania w Operze i Filharmonii Podlaskiej prezentują się także łaziki marsjańskie Hyperion 2 oraz #next skonstruowane przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. O ich możliwościach goście Kongresu rozmawiali z Maciejem Rećko, koordynatorem projektu #next i współtwórcą Hyperiona 2.
Dorota Sawicka