Uczelnie dla uchodźców
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zadeklarowała przyjęcie dwudziestu uchodźców-studentów z rejonów ogarniętych działaniami wojennymi. Uniwersytet Warszawski jest gotowy zaoferować miejsca na studiach dla grupy Syryjczyków, którzy zostaną przyjęci przez Polskę w przyszłym roku.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
O gotowości przyjęcia uchodźców rektor AGH prof. Tadeusz Słomka poinformował w piśmie wystosowanym 11 września b.r. skierowanym do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Czytamy w nim m.in.: „Środowiska akademickie zawsze cechowała otwartość i wielokulturowość, będąca jednym z fundamentów twórczego myślenia. W murach uniwersytetów znajdowali często schronienie ludzie wybitni, ale nie mogący realizować swoich ambicji we własnym domu. Stojąc w obliczu, jak się wydaje, najpoważniejszego kryzysu imigracyjnego w historii Europy, chciałbym zadeklarować współpracę i pomoc młodym ludziom, którzy – nie z własnej winy – muszą uciekać ze swoich krajów. […] Mając na uwadze powyższe przesłanki podjąłem decyzję, że Akademia Górniczo-Hutnicza jest w stanie przyjąć dwudziestu uchodźców-studentów i zapewnić im kształcenie w pełnym cyklu (pięć lat), a także zagwarantować im zamieszkanie i utrzymanie w tym czasie. Środki, które chcę wygospodarować na ten cel, pochodzić będą ze środków własnych uczelni, a więc funduszy przez nas zarobionych”.
Szczegóły związane z deklarację rektora AGH zostaną przedstawione na konferencji prasowej, która odbędzie się 18 września b.r. o godz. 10:30 w Warszawie (MNiSW, ul. Hoża 20, główne wejście, sala 150). Wezmą w niej udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, prorektor ds. studenckich AGH prof. Anna Siwik oraz rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marek Pałys.
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski z kolei jest gotowy zaoferować miejsca na studiach dla grupy Syryjczyków, którzy zostaną przyjęci przez Polskę w przyszłym roku.
Uczelnia może przyjąć kilkuosobową grupę uchodźców na studia pierwszego i drugiego stopnia. Uchodźcy na UW będą mogli także uczestniczyć w kursach języka polskiego i kultury polskiej organizowanych przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. Decyzję o ufundowaniu stypendiów dla Syryjczyków podjął rektor Uniwersytetu.
– Jeśli przyjeżdżają do nas ludzie, którzy w swoim kraju nie mogą studiować, uczyć się ani żyć, Uniwersytet powinien do nich wyciągnąć rękę. Dlatego ufundujemy stypendia dla osób, które chcą rozpocząć naukę na uczelni lub dokończyć studia rozpoczęte w swoim kraju ojczystym – tłumaczy prof. Marcin Pałys, rektor uczelni.
Rektor UW przypomina także, że kilka miesięcy temu Senat UW przyznał „Medal za Zasługi dla Uniwersytetu” prof. Zbigniewowi Pełczyńskiemu, dzięki któremu w latach osiemdziesiątych XX wieku kilkuset polskich humanistów mogło wyjechać na stypendia do Oxfordu i Cambridge. – Wyrażaliśmy wielokrotnie wdzięczność dla takich osób jak profesor Pełczyński i instytucji, które ułatwiły życie polskim naukowcom i studentom w czasach, gdy zdobywanie wiedzy za granicą nie było proste. Dziś to my możemy pokazać, że jesteśmy w stanie zrobić coś podobnego dla innych – dodaje.
O miejsce na studiach na UW będą mogli starać się uchodźcy, którzy spełnią formalne procedury i zostaną przyjęci do Polski, co – zgodnie z deklaracjami rządu RP – ma nastąpić w przyszłym roku.
Informację o gotowości przyjęcia na studia na uniwersytecie Syryjczyków uczelnia przekaże Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędowi ds. Cudzoziemców.
To nie pierwszy przypadek, gdy uniwersytet włącza się w pomoc dla cudzoziemców w trudnej sytuacji. Po tym, jak w styczniu 2010 roku trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti, uczelnia stworzyła specjalny program nauczania. 10 Haitańczyków przyjechało na UW w lutym 2011 roku. W 2013 roku skończyli studia licencjackie. Na początku 2015 roku ukończyli studia magisterskie.
Stypendia UW otrzymywali w tym i poprzednich latach także m.in. Afgańczycy, Irakijczycy i Nepalczycy.