W październiku ruszy program „Różnorodność - podaj dalej! 2015”
Uniwersytet w Białymstoku oraz Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 będą współpracować przy realizacji Programu Edukacji Antydyskryminacyjnej „Różnorodność – podaj dalej! 2015”.
Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat powstawania i działania mechanizmów wykluczenia i dyskryminacji wśród młodych ludzi w Białymstoku i regionie.
– W naszej ocenie najlepszym do tego sposobem jest wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji formalnej. Z raportu „Wielka nieobecna” Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej wynika, że brakuje jej w placówkach edukacyjnych. Chcemy to zmieniać, dlatego planujemy przeprowadzić 50 bezpłatnych, czterogodzinnych warsztatów dla grup uczennic i uczniów ze szkół ponadpodstawowych – wyjaśnia Anna Kozicka, koordynatorka projektu.
Zajęcia rozpoczną się w październiku i potrwają do końca roku. Szkoły, które są zainteresowane udziałem klas w warsztatach, mogą się zgłaszać mailowo: anna.kozicka@9dwunastych.org lub telefonicznie: 796 85 94 62.
W ramach projektu planowane są też inne działania. Na początku października ukaże się
publikacja „Narzędziownik różnorodności. Dobre praktyki w projektach i organizacjach”, zawierająca m.in. wywiad z Jane Elliott, twórczynią kultowego warsztatu „Niebieskoocy”. „Narzędziownik” będzie dostępny bezpłatnie. Ponadto odbędzie się konferencja „Różnorodność – inspiracje” (5.10) wraz z warsztatami antydyskryminacyjnymi dla pracowników i pracowniczek placówek edukacyjnych i kulturalnych. Poprzedzą ją warsztaty muralowe (2-4.10), w efekcie których Dariusz Paczkowski z Fundacji KLAMRA wraz z grupą młodzieży stworzą mural antydyskryminacyjny.
Organizatorem i liderem projektu „Różnorodność – podaj dalej! 2015” jest Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Uniwersytet w Białymstoku, jako partner przedsięwzięcia, udostępni sale na potrzeby organizacji warsztatów i pomoże w promocji wydarzenia.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Ambasady Stanów Zjednoczonych. Honorowym patronatem objęli go Marszałek Województwa Podlaskiego, Rzeczniczka Rządu ds. Równego Traktowania oraz Podlaski Kurator Oświaty.