Lato Polonijne 2015
W terminie 6-26 lipca 2015 r. w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie trwa „Lato Polonijne”. To różnorodne kursy języka oraz kultury polskiej dla Polonii i obcokrajowców, które tradycyjnie odbywają się w Centrum każdego roku w lipcu.
Łącznie w kursach uczestniczy 151 cudzoziemców z 26 krajów. Koordynatorem Lata Polonijnego jest dyrektor CJKP UMCS, prof. dr hab. Jan Mazur.
Program kulturalno-turystyczny dla uczestników Lata Polonijnego obejmuje:
– wycieczki po Lublinie (zwiedzanie Zamku Lubelskiego, Kaplicy Św. Trójcy, Archikatedry, Starego Miasta, Muzeum na Majdanku, Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogrodu Botanicznego),
– wycieczkę do Zamościa i Roztoczańskiego Parku Narodowego,
– wycieczkę do Kozłówki i Kazimierza Dolnego,
– koncerty organowe, symfoniczne, muzyki klezmerskiej i ludowej,
– ognisko w Wojciechowie.
1. Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Kurs przeznaczony jest zarówno dla osób nie znających języka polskiego, jak i dla tych, którzy pragną doskonalić wiadomości w tym zakresie. Program dydaktyczny kursu obejmuje lektorat języka polskiego dla uczestników o różnych poziomach zaawansowania (4 grupy), wykłady z historii Polski i historii kultury polskiej (w języku polskim i angielskim do wyboru) oraz zajęcia praktyczne, w trakcie których uczestnicy mogą poznać polskie tańce, piosenki, teatr, film i literaturę.
Kurs finansowany jest z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, biorą w nim udział osoby skierowane przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej na zasadach stypendialnych oraz osoby, które opłacają udział indywidualnie.
Liczba uczestników: 56 osób (Armenia, Białoruś, Bułgaria, Estonia, Francja, Gruzja, Kanada, Kazachstan, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Rumunia, Serbia, Ukraina, USA, Uzbekistan, Węgry, Wielka Brytania).
Kierownik kursu: dr hab. Anna Dunin-Dudkowska.
2. Warsztaty kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół polonijnych na Wschodzie (język polski, historia, kultura Polski)
Kurs przeznaczony dla nauczycieli języka polskiego, pracujących w szkołach polonijnych na Wschodzie. Celem kursu jest podwyższenie kwalifikacji merytorycznych i metodycznych nauczycieli w zakresie nauczania języka polskiego, historii i kultury Polski, poprzez przekazanie im najnowszej wiedzy problemowej w formie wykładów i konwersatoriów.
Program dydaktyczny obejmuje wykłady o tematyce historyczno-kulturowej, wykłady o tematyce psychologiczno-pedagogicznej, wykłady na temat nowoczesnego zarządzania szkołą, wykłady na temat zasad rekrutacji na studia w Polsce oraz funkcjonowania systemu certyfikacji języka polskiego i możliwości zdawania egzaminów certyfikatowych, konwersatoria z zakresu praktycznej nauki języka polskiego i kultury języka, mające na celu podniesienie kompetencji w zakresie znajomości języka.
Kurs jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Liczba uczestników: 40 osób (Rosja, Kazachstan, Ukraina, Białoruś).
Kierownik kursu: dr hab. Agata Małyska.
3. Wymiary polskości 2015. Warsztaty dla animatorów środowisk polonijnych
Działania podejmowane w ramach projektu (wykłady, prelekcje, warsztaty, program kulturalno-krajoznawczy itp.) promują wiedzę o Polsce współczesnej, polskiej historii i kulturze, podnoszą także kwalifikacje w zakresie przedsięwzięć kulturalno-oświatowych, ukazują sposoby aktywizowania środowisk polonijnych. Przyczyniają się tym samym do budowania więzi i wzmacniania bezpośrednich kontaktów Polonii z Polską.
Poruszane zagadnienia umożliwią doskonalenie kompetencji językowej w zakresie języka polskiego, zdobycie praktycznych umiejętności popularyzowania polskiego dziedzictwa narodowego oraz organizowania imprez promujących polską kulturę i tradycje narodowe, a także zdobycie lub poszerzenie wiadomości nt. pozycji Polski na geopolitycznej mapie świata.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.
Liczba uczestników: 55 osób (Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Słowacja, Słowenia, USA, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy).
Kierownik kursu: dr Małgorzata Rzeszutko-Iwan.
Uczestnicy Lata Polonijnego mieszkają i odbywają zajęcia na terenie miasteczka uniwersyteckiego UMCS.
Informacje o Centrum i Lecie Polonijnym można też znaleźć na stronie internetowej: www.cjkp.umcs.lublin.pl.