W Chinach powstanie Sino-Polish Interantional College
29 czerwca 2015 r. na Uniwersytecie Łódzkim odbyło się spotkanie przedstawicieli władz uczelni z delegacją chińskiej Prowincji Henan. Podpisana została umowa o współpracy z Uniwersytetem Henańskim. Wcześniej, w trakcie III Forum Regionalnego Polska-Chiny, przedstawiciele Prowincji Henan podpisali z przedstawicielami polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego list intencyjny. To wyjątkowe, unikatowe porozumienie na tym poziomie administracyjnym, jest rezultatem bardzo dynamicznej współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z instytucjami edukacyjnymi w chińskiej Prowincji Henan.
– Na podstawie dobrej współpracy UŁ i Zhengzhou University działającego w Prowincji Henan, obie uczelnie pracują nad utworzeniem wspólnej jednostki edukacyjnej Chińsko-Polskiego International College – Sino-Polish International College. Pomysł ten otrzymał wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Ambasady RP w Pekinie oraz władz lokalnych prowincji Henan. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację, że plany utworzenia tej instytucji zyskały również przychylność chińskiego wiceministra edukacji, co także świadczy o naszej widocznej obecności w Prowincji Henan – informuje prof. Zofia Wysokińska, prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą.
Umowa, którą podpisali: prof. Włodzimierz Nykiel, rektor UŁ oraz prof. Lou Yuangong, prezydent Uniwersytetu Henańskiego, dotyczy zarówno kształcenia akademickiego jak i prowadzenia wspólnych badań naukowych. W szczególności przewiduje wymianę pracowników naukowych i nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów, tworzenie wspólnych studiów i wreszcie transfer studentów Uniwersytetu Henańskiego z 1 i 2 roku studiów licencjackich na 1 i 2 rok studiów licencjackich prowadzonych w języku angielskim w UŁ.
Uniwersytet Łódzki od 2012 r. realizuje intensywną współpracę z instytucjami szkolnictwa wyższego w prowincji Henan w Chinach. W porozumieniu z uczelnią partnerską Zhengzhou University prowadzi kierunek Ekonomia (Economics). To transfer 2+2 studentów chińskich do UŁ, który to projekt został zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Chińskiej Republiki Ludowej w 2013 roku i stanowi pierwszy tego rodzaju chińsko-polski projekt edukacyjny zatwierdzony przez chińskie Ministerstwo. Tylko w tym roku akademickim, w ramach tego programu studia w UŁ rozpocznie 36 młodych chińczyków.
W samej Prowincji Henan Uniwersytet Łódzki podpisał do tej pory umowy o współpracy z Zhengzhou University, Henan University of Technology i Zhengzhou Institute of Aeronautical Industry Management. Teraz z Henan University – Uniwersytetem Henańskim.
Trwają rozmowy dotyczące zawarcia porozumień z Zhengzhou Institute of Light Industry i Huanghuai University.
Uniwersytet Łódzki współpracuje jeszcze z szesnastoma uczelniami wyższymi w innych miastach i prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej.