×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Projekt „Polish female migrants and their families – a study of care deficit”

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
1 lipca 2015

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach świata obserwowany jest proces migracji kobiet. Opuszczają one swoje rodziny, aby za granicą podjąć pracę zarobkową w usługach opiekuńczych i domowych, co określane jest terminem „transfer opieki”. Powstaje pytanie – kto w okresie ich migracji opiekuje się ich dziećmi i starzejącymi się rodzicami, kogo szczególnie dotyka deficyt opieki.

Podejmowane w projekcie badania poruszają zagadnienia, dotyczące deficytów opieki w rodzinach polskich, co związane jest z pracą polskich kobiet w Norwegii. Praca kobiet za granicą zmienia zarówno normy międzypokoleniowej wzajemności w rodzinie jak i powoduje konieczność większego korzystania z szeroko rozumianego zewnętrznego wsparcia społecznego. Dlatego projekt jest zawarty w priorytetowym obszarze badawczym: kwestie migracji i spójności społecznej.

Celem badań jest określenie, jaki jest poziom deficytu w rodzinach migrujących kobiet (pracujących w Norwegii), jak kobiety organizują opiekę, czy i w jakim zakresie korzystają z pomocy instytucji i grup wsparcia funkcjonujących w społecznościach lokalnych w miejscu zamieszkania rodziny.

Projekt „Polish female migrants and their families – a study of care deficit” realizowany jest na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w Zakładzie Socjologii Ogólnej i Badań nad Migracjami (Instytut Socjologii) w partnerstwie z Uniwersytetem w Bergen (Faculty of Social Sciences). Opiekę merytoryczną nad całością pełni prof. Zofia Kawczyńska-Butrym, Kierownik Zakładu Socjologii Ogólnej i Badań nad Migracjami (UMCS). Skład zespołu badawczego tworzą pracownicy naukowi oraz specjaliści z Polski i Norwegii. Projekt trwa od września 2013 r. do 2016 r. współfinansowany jest ze środków funduszy norweskich, w ramach programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza (realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).