Joonas Ilmavirta z Finlandii laureatem 7. edycji Nagrody im. Banacha
Tegoroczną nagrodę The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences otrzymał Joonas Ilmavirta z Finlandii. Nagrodzona rozprawa doktorska pt. „On the Broken Ray Transform” została napisana pod kierunkiem profesora Mikko Salo na Uniwersytecie w Jyväskylä.
Nagroda dla najlepszej pracy doktorskiej z dziedziny nauk matematycznych - będąca wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Matematycznego i firmy Ericpol - zostanie wręczona w Warszawie podczas 6. Forum Matematyków Polskich, 8 września 2015. Jej wartość finansowa wynosi 25 tysięcy złotych.
Jury postanowiło wyróżnić rozprawę Fina z kilku powodów. – Przede wszystkim zawiera ona trudną,
a jednocześnie ciekawą matematykę, prowadzącą do interesujących nowych zagadnień. Ponadto, uzyskane wyniki mają ważne zastosowanie w tomografii komputerowej i diagnostyce medycznej. Dodatkowy atut to fakt, że praca jest bardzo dobrze i przejrzyście napisana – mówi prof. Grzegorz Karch, przewodniczący jury konkursu BanachPrize.
Laureat w swej rozprawie doktorskiej rozwija narzędzia matematyczne przydatne do badania załamanych fal rentgenowskich. Praca porusza kwestię klasycznego zadania tomografii rentgenowskiej (komputerowej), którym jest odtworzenie wartości funkcji, gdy znane są tylko jej całki (wartości uśrednione) na wszystkich prostych. Rozwiązanie tego zagadnienia staje się szczególnie trudne, gdy promienie rentgenowskie wykorzystane podczas tomografii komputerowej ulegają załamaniu np. podczas odbicia od brzegu badanego obiektu. Wyniki zwycięskiej pracy z jednej strony pomogą
w lepszej interpretacji zdjęć rentgenowskich, a z drugiej - prowadzą do nowych i ważnych problemów matematycznych np. metod optymalizacji na rozmaitościach riemannowskich.
– Jako przedstawiciel środowiska biznesu, w którym innowacyjność i pragmatyzm mają szczególne znaczenie, cieszę się, że zwyciężyła praca, której wyniki mają szansę na rychłe zastosowanie w celu poprawienia komfortu życia – mówi dr inż. Marek Gajowniczek, Dyrektor ds. Programów firmy Ericpol. – By móc się rozwijać, Ericpol stale współpracuje z przedsiębiorstwami i ośrodkami akademickimi skupiającymi się wokół różnych sektorów gospodarki. Nasze doświadczenia pokazują, że ta różnorodność spojrzeń i nieskrępowana wymiana myśli dają najlepsze efekty w realizacji rozwiązań, mających bezpośredni wpływ na nasze życie – dodaje.
Jury nominowało do Nagrody również:
- Michała Skrzypczaka (Uniwersytet Warszawski), tytuł rozprawy: „Descriptive Set Theoretic Methods in Automata Theory”;
- Martina Strömqvista (KTH Royal Institute of Technology, Szwecja), tytuł rozprawy: „Homogenization in Perforated Domains”;
- Błażeja Wróbla (Uniwersytet Wrocławski), tytuł rozprawy: „Multivariate Spectral Multipliers”.
Na 7. edycję nagrody The International Stefan Banach wpłynęło 15 rozpraw doktorskich, w tym 5 z Polski, 4 ze Szwecji, 2 z Ukrainy, oraz po jednej z Finlandii, Węgier, Norwegii, Słowacji. Już na wstępnym etapie prac jury wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie zgłoszone rozprawy prezentowały bardzo wysoki poziom.
Nagroda The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences przyznawana jest corocznie od 2009 roku, a jej wartość finansowa wynosi obecnie 25 000 PLN (20 000 PLN do roku 2013). Fundatorem jest firma Ericpol, która w 2008 roku wraz z PTM zainicjowała to prestiżowe wyróżnienie. Nagroda stanowi wyraz uznania przez jedną z czołowych polskich firm teleinformatycznych dla znaczenia matematyki i roli, jaką ogrywa ona we współczesnym świecie. Projekt ma także na celu popularyzację dorobku Stefana Banacha i polskiej nauki i jest jedną z najwyższych gratyfikacji finansowych przyznawanych w dziedzinie matematyki w Polsce.