Jubileusz Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
W dniach 18-19 czerwca 2015 r. Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie obchodzi jubileusz 45-lecia. Jako główne wydarzenie obchodów jubileuszu zaplanowano międzynarodową konferencję naukową „Ogrodnictwo w kształtowaniu jakości życia”, która rozpocznie się 18.06.2015 (czwartek) o godz. 9:30 w Centrum Kongresowym UP w Lublinie przy ul. Akademickiej 15.
W konferencji weźmie udział kilkuset przedstawicieli nauk ogrodniczych z całego świata, w tym z Tajlandii, Hiszpanii, Bułgarii czy Turcji. Sekcje tematyczne dotyczą m.in. biologii, biotechnologii i ochrony roślin, sadownictwa i szkółkarstwa, warzywnictwa, nasiennictwa i zielarstwa, a także roślin ozdobnych i architektury krajobrazu.
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu jako samodzielna jednostka został powołany w 1970 r. Wcześniej zajęcia dydaktyczne z ogrodnictwa prowadzone były w ramach Wydziału Rolnego – już od 1944 r.
Natomiast najwcześniejsze badania naukowe w zakresie ogrodnictwa, głównie na potrzeby rozwoju wiedzy z tej dziedziny na Lubelszczyźnie, dotyczyły przede wszystkim zagadnień związanych z sadownictwem. Po utworzeniu w 1964 r. specjalizacji ogrodniczej, rozszerzone zostały o warzywnictwo i rośliny ozdobne, a w kolejnych latach rozpoczęto badania nad intensyfikacją produkcji.
Wśród obecnie prowadzonych badań należy wyróżnić m.in.: badania dotyczące optymalizacji technologii uprawy róż w nieogrzewanych tunelach foliowych z wykorzystaniem metody przyginania pędów, metod oceny pozbiorczej jakości zieleni ciętej, charakterystyki reakcji ozdobnych roślin krzewiastych na warunki stresu wodnego i możliwości jego ograniczania; badania całokształtu zagadnień związanych z ochroną roślin (bakterie, grzyby, owady, chwasty), degradacją naturalnego środowiska przyrodniczego oraz skażeniem roślin i gleby metalami ciężkimi; monitoring opadu pyłkowego oraz anatomia i cytologia eksperymentalna roślin; rozmnażanie roślin ogrodniczych in vitro.
Obecnie na Wydziale zatrudnionych jest 148 pracowników, w tym 104 nauczycieli akademickich. Na Wydziale przeprowadzono 205 przewodów doktorskich, 79 habilitacyjnych oraz 46 postępowań o nadanie tytułu naukowego profesora.
Wydział wykształcił 9219 absolwentów, tym 7257 magistrów inżynierów oraz 1962 inżynierów (dane z grudnia 2014 r.).
Konferencję honorowym patronatem objęli: JM Rektor UP w Lublinie – prof. dr hab. Marian Wesołowski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki, Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski, Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.