×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Prof. Jan Miodek zasłużony kulturze

Uniwersytet Wrocławski
17 czerwca 2015

Językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odebrał go z rąk minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej podczas uroczystości, która odbyła się 15 czerwca br.

– Kultura jest tym motorem, który budzi w nas talenty twórcze, myślenie kreacyjne, wrażliwość, krytyczność widzenia, umiejętność polemizowania. Inwestycja w kulturę to nie tylko inwestycja w dobre wydarzenia kulturalne, ale - w budowanie społeczeństwa świadomego swojej tożsamości. Uczestnictwo w kulturze nas wszystkich rozwija – podkreślała minister kultury. Podczas uroczystości łącznie przyznano 16 odznaczeń. Prof. Miodek odebrał medal srebrny za kulturę języka.

Prof. Jan Miodek (ur. 1946) od ponad 25 lat jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej UWr, z którym związał się już w 1963 roku, podejmując tu studia filologiczne, a następnie staż asystencki w ówczesnej Katedrze Języka Polskiego. Był jednym z inicjatorów telefonicznej poradni językowej, która została założona na UWr już w 1973 roku jako druga w Polsce (po Warszawie). Habilitował się w 1983 roku, obejmując w tym samym czasie stanowisko docenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Nominację profesorską odebrał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy w 1995 roku. Jest autorem ponad 600 publikacji z zakresu poprawnej polszczyzny i języka polskiego. Należy do Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Języka Polskiego. Jest honorowym członkiem i członek prezydium Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, doktorem honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego.

Prof. Miodek od 1968 przez blisko 40 lat był obecny na łamach wrocławskiego dziennika „Słowo Polskie”, gdzie prowadził rubrykę „Rzecz o języku”, którą kontynuuje do dziś w „Polska The Times”. Od wielu lat publikuje felietony także w innych dziennikach i miesięcznikach. Od 1987 roku przez wiele lat w Telewizji Polskiej był gospodarzem programu „Ojczyzna polszczyzna”, później „Profesor Miodek odpowiada”, a od 2009 roku odpowiada na pytania widzów zadawane przez Skype w bardzo popularnym – szczególnie wśród Polonii – programie „Słownik polsko@polski”. Profesor ma za sobą także epizod aktorski: w 2010 roku można go było zobaczyć w jednym z odcinków serialu „Licencja na wychowanie”, gdzie zagrał samego siebie.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. w ubiegłym roku odebrał nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”, a także otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – Civitate Wratislaviensi Donatus. Kilkakrotnie był wybierany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, jest też wielokrotnym laureatem telewizyjnych Wiktorów oraz Superwiktora za całokształt twórczości. W plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Polityka” na najwybitniejsze osobowości telewizyjne XX wieku znalazł się na czwartym miejscu, natomiast w plebiscycie „Gazety Wyborczej” w kategorii najbardziej znany wrocławianin zajął drugie miejsce.

Prywatnie od czasów studiów związany jest z koleżanką z chóru Uniwersytetu Wrocławskiego – Teresą Taczanowską, którą poślubił w 1968. Mają dorosłego już syna Marcina i dwóch wnuków – Wiktora i Huberta, którym dziadek czyta bajki Jana Brzechwy. Profesor najchętniej odpoczywa w lesie, bardzo lubi Tatry i Karkonosze. Z sentymentem wspomina zawsze lata dzieciństwa i tradycyjną górnośląską kuchnię. Jego największą pasją jest praca, ale jak często podkreśla w wywiadach – najważniejsza jest rodzina i najbliżsi. 

Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o systemie oświaty przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.