Germaniści z optymizmem patrzą w przyszłość
Są gotowi do rozwijania swoich umiejętności językowych, oczekują od pracodawców wsparcia w postaci staży i praktyk oraz kultywują rodzinne tradycje językowe. Taki portret poznańskich studentów germanistyki wyłania się z wyników najnowszych badań.
W badaniach ankietowych wziął udział co trzeci student Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Języków Obcych. Celem badań było określenie, co zdecydowało o wyborze studiów językowych, a także jakie są perspektywy zatrudnienia i oczekiwania wskazywane przez studentów.
Najczęściej o wyborze studiów zdecydowało, co w przypadku Wielkopolski nie powinno dziwić, tradycje rodzinne oraz prestiż studiów. Często również studenci, decydując się na podjęcie studiów germanistycznych, przewidywali wysokie szanse na zatrudnienie. Jednak niewielu respondentów deklarowało konkretne zawody, w których widzi swą przyszłość. Najczęściej wskazywana była praca tłumacza. Ponad połowa badanych studentów brała pod uwagę wyjazd do Niemiec.
– Obraz studenta, jaki wyłania się z badań odbiega od stereotypowego postrzegania tzw. pokolenia Y, jako ludzi biernie czekających na uśmiech losu. To są ludzie nastawieni na rozwój, oczekujący od pracodawcy współpracy w podnoszeniu własnych kompetencji językowych i gotowi podnosić te kompetencje już na studiach poprzez staże i praktyki. Warunek, który jasno stawiają w badaniach, to terminy, które nie mogą kolidować z godzinami zajęć – mówi dr hab. Jacek Trębecki z Uniwersytetu Ekonomicznego – koordynator badań.
Optymizm studentów germanistyki, jeśli chodzi o wysokie notowania na wielkopolskim rynku pracy, potwierdzają pracodawcy.
– W Poznaniu i okolicach usytuowanych jest kilkanaście dużych firm, nieustannie poszukujących pracowników o wysokiej znajomości języka niemieckiego. Bliskość niemieckiego rynku pracy powiększa jeszcze rywalizację o najlepszych – mówi Piotr Pieślak, dyrektor Contact Center Linii Biznesowej Nearshore, przedstawiciel firmy arvato Polska. – Tylko nasza firma w zeszłym roku zatrudniła 135 pracowników o najwyższych kompetencjach językowych – dodaje.
Dane z badania ankietowego znajdują się na stronie karierowej arvato Polska: https://praca.arvato.pl/aktualnosci/news,460,germanisci-patrza-w-przyszlosc---badanie-arvato-polska.html