×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nagrodzono najlepsze projekty jednostek mieszkalnych minimum

Wyniki Konkursu Studenckiego „ARCHITEKTURY-murator”
29 maja 2015

Jak powinno wyglądać najmniejsze mieszkanie? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy XV edycji Konkursu Studenckiego „ARCHITEKTURY-murator”. Najlepszy projekt JEDNOSTKI MIESZKALNEJ MINIMUM przygotowali studenci III roku Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej: Dominika Słowicka i Robert Witczak.

Zwycięski projekt pod nazwą EXISTENZMINIMUM jury doceniło za wielowymiarową wrażliwość i konsekwencję projektową. Za dojrzałe zmierzenie się z problemem bezdomności oraz odwołanie się do archetypicznej hierarchii, poprzez przywrócenie tradycyjnej struktury społecznej kamienicy.

Wyróżnienie I stopnia otrzymał Krzysztof Wojdała z I roku studiów magisterskich Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Jury nagrodziło balans pomiędzy romantyczną ideą a technicznym warsztatem opracowania, a także doceniło elektryzujący dobór tematu oraz użycie romantycznej symboliki i romantyczny podtekst (użycie postaci wędrowca z obrazu Wędrowiec nad morzem mgły autorstwa Caspara Davida Friedricha).

Jury przyznało dwa wyróżnienia II stopnia. Pierwsze z nich otrzymali studenci V roku Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej: Paweł Maszota i Tomasz Zabłotny. W uzasadnieniu jury czytamy, iż wyróżniona praca jest rozwinięciem znanych koncepcji użycia szyn w mobilnych modułach mieszkalnych. Jury doceniło zawarcie w projekcie idei ruchu na różnych płaszczyznach.

Drugie wyróżnienie II stopnia trafiło do Karoliny Bartnickiej, studentki V roku Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej za projekt pod nazwą Koncepcja Huby. Jury przyznało nagrodę za dojrzałą wypowiedź na wielokrotnie omawiany temat. Projekt udowadnia, że uniwersalna idea musi dotyczyć konkretnej lokalizacji.

Przyznano także dwa wyróżnienia honorowe. Pierwsze otrzymała Joanna Kowalik, studentka III roku Wydziału Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jury przyznało jej projektowi nagrodę za wielowarstwową metaforę.

Drugie wyróżnienie honorowe otrzymał projekt Joanny Lewańskiej, studentki IV roku Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Łódzkiej, oraz Pauliny Maląg, studentki IV roku Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Jury doceniło ich pracę za wypowiedź na temat przemijania, odradzania architektury w mieście, za pamięć ukrytą w materiale i za delikatność podejścia do problemu tkanki miejskiej.

Nagrodę specjalną, przyznaną przez firmę GEBERIT – sponsora XV edycji Konkursu Studenckiego „ARCHITEKTURY-murator”, otrzymała Katarzyna Szala, studentka I roku Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

W konkursie rywalizowało 176 prac nadesłanych przez studentów z całej Polski. Projekty oceniało jury w składzie: Marcin Kwietowicz (architekt, projektant i scenograf, pracownia architektoniczna MAK), Krzysztof Mycielski (architekt, Grupa 5 Architekci), Maciej Siuda (architekt, realizuje projekty m. in. we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i na Haiti, Grupa Balon), Jarosław Szymański (projektant, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich gdańskiej ASP), Ewa P. Porębska (architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, ekspert Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe).