×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Świadoma Kadra

Uniwersytet Szczeciński
19 maja 2015

Uniwersytet Szczeciński w dniach 8-9 oraz 10-11 czerwca organizuje szkolenie dla kadry akademickiej pod nazwą „Świadoma Kadra - praca ze studentem z niepełnosprawnością”. Koordynatorem dwudniowych warsztatów jest  Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych US oraz Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości z Wrocławia. Będzie to pierwsze szkolenie z zakresu funkcjonowania studentów niepełnosprawnych w środowisku akademickim organizowane przez uczelnię wyższą w naszym województwie.

Uniwersytet Szczeciński jest jedyną uczelnią wyższą w zachodniopomorskim, która posiada wyspecjalizowaną jednostkę wspierającą osoby z niepełnosprawnościami. Z pomocy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych US korzystają zarówno studenci orzeczoną niepełnosprawnością (obecnie studiuje blisko 500 osób niepełnosprawnych), jak również pracownicy administracyjni i dydaktyczni.

Celem  szkolenia jest uwrażliwienie nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych uczelni na tematykę niepełnosprawności. Beneficjenci projektu uzyskają możliwość poszerzenia wiedzy i świadomości na temat niepełnosprawności, podnoszenia standardu pracy w procesie kształcenia studenta, przełamywania barier i lęku przed kontaktem z osobami z niepełnosprawnością, jak również przełamywania barier mentalnych i edukacyjnych, co z pewnością poprawi jakość kształcenia i podniesie efektywność zdobywania wiedzy przez studenta US.

Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, co umożliwi uczestnikom doświadczenia perspektywy osoby z różną niepełnosprawnością.

– Nigdy nie zrozumiemy, gdzie zaczynają, a gdzie kończą się granice osoby niepełnosprawnej, dopóki sami, nie zaczniemy ich doświadczać. Ćwiczenia, tematyczne spoty mają za zadanie, pokazać codzienne zmagania, z niedyspozycjami, z ograniczonymi zmysłami – nie widząc, nie słysząc, pokonując bariery mentalne i architektoniczne – wyjaśnia Justyna Markitoń, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych US.

Szkolenie skierowane jest zarówno do nauczycieli akademickich jak i pracowników administracji US. Projekt jest finansowany ze środków PFRON.