×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Węże, nauka i lasery, czyli Noc Muzeów w Podzamczu

Centrum Nauki Leonardo da Vinci
13 maja 2015

„Noc muzeów” w Centrum Nauki Leonardo da Vinci będzie nocą nauki i zabawy. Kto chce wiedzieć na co patrzy, czym oddycha, co zjada nie może zostać w domu.

W sobotę, 16 maja, pomiędzy godzinami 18:00 a 22:00, Centrum Nauki Leonardo da Vinci
w Podzamczu Chęcińskim czeka na pasjonatów nauki i dobrej zabawy. Jak zapewnia dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, Marcin Perz: – Noc Muzeów jest doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodziną i obowiązkowym punktem dla wycieczek zorganizowanych. Tego dnia atrakcji nie zabraknie. Wydarzeniem wieczoru będzie pokaz laserów przestrzennych i UV show wykonane przez profesjonalistów, a część „naukową” wraz z pracownikami Centrum przygotuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Niezwykle cenny jest fakt, że do organizacji Nocy Muzeów w Centrum Nauki Leonardo da Vinci włącza się jako główny sponsor Polska Grupa Energetyczna Obrót S.A. PGE rozświetla Noc Muzeów, my chcemy rozświetlić niebo nad naszym Centrum, przygotowując na ten dzień niezapomniane pokazy.

Iluzja i magia, czyli pokaz w świetle ultrafioletowym, w którym ciemność miesza się
z kolorami, a statyczne obrazy z dynamicznym ruchem, tańcem, żonglerką i akrobatyką. Ponadto, lasery przestrzenne umożliwiające wyświetlanie wielkoformatowych animacji
i obrazów, w połączeniu z UV show tworzą widowisko, które na długo pozostawi w pamięci barwne wspomnienia!

Na najmłodszych czeka wyjątkowy pokaz, który przeniesie członków imprezy  w bajkowy świat baniek mydlanych. Uczestnicy mają bezpośredni kontakt z ogromna ilością baniek. Dzięki specjalnym rekwizytom, bańki osiągają kilka metrów długości.

Noc Muzeów to także gratka dla miłośników biologii i przyrody. Podczas sobotniej imprezy będzie można spotkać się „Oko w oko z gadem”. Nie zabraknie węży i innych ciekawych stworzeń. Pod hasłem „Biolodzy to nie Bogowie – poczuj się jak profesor Zbigniew Religa” kryje się niezwykłe doświadczenie z użyciem serc wieprzowych. Równie ciekawie zapowiada się inny pokaz biologów – „Izolacja DNA z banana i kiwi" to coś w sam raz dla początkujących genetyków.

Chemicy Uniwersytetu znajdą się na tropie pierwiastków chemicznych. Będzie można zobaczyć co jest efektem reakcji i prób płomieniowych. Poszukiwaczom złota w sekrecie podajemy istotną informację. Nasi naukowcy zamierzają w Podzamczu Chęcińskim otrzymać ten drogocenny pierwiastek. Barwy cieszą nasze oko, ale nie wiemy jak powstają i dlatego podczas „Nocy muzeów” powtórzymy doświadczenia rosyjskiego botanika Michaiła Siemionowicza Cwieta, który wyodrębnił barwy. Zresztą tłumaczenie jego rosyjskiego nazwiska, to właśnie barwa.

Pokaz fizyczne odbędą się w sali o barwnej nazwie Tęczowy Raj. Odkrywane będą tam tajniki optyki, dowiemy się jakie fale rozciągają się wokół nas, poznamy tajemnice elektryczności. Jak zapewniają fizycy, doświadczenia pozwolą nam inaczej spojrzeć na rzeczy, które do tej pory wydawały się mało ciekawe, albo oczywiste.

W wiosenny wieczór niebo ponoć jest wyjątkowe, dlatego podczas Nocy Muzeów nie może zabraknąć astronomów. Przywiozą ze sobą lunetę Coronado, przystosowaną do obserwacji słońca. Z niecierpliwością czekają na jego zachód. W sobotę, 16 maja br., w gminie Chęciny przewidziany jest na godzinę 20.19. Dodatkową atrakcję stanowi także mobilne planetarium, w którym pod okiem wykwalifikowanego fizyka i astronoma, wyświetlane będą seanse
o tematyce nieba, dostosowane do wieku uczestników.

Wszystkie pokazy odbędą się w jednym miejscu. W laboratorium żółtym i QR odbędą się pokazy z biologii, w laboratorium niebieskim – pokazy z chemii, a w Tęczowym Raju – pokazy fizyczne. Na tarasie centrum swoje stanowisko będą mieli studenci astronomii.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny. Organizatorem „Nocy Muzeów” w Podzamczu Chęcińskim jest Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Polska Grupa Energetyczna Obrót S.A.