Studenci na XXI Krajowej Konferencji PS RP przyjęli założenia do projektu nowelizacji
Efektem XXI Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, która odbyła się w dniach 27-29 marca w Sypniewie, są założenia do Studenckiego Projektu Nowelizacji, jaki przedstawiciele żaków chcą zaproponować w najbliższych tygodniach.
Coroczna Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów RP odbyła się w tym roku w Sypniewie (powiat złotowski). Uczestniczyło w niej blisko 500 osób z ponad 100 uczelni w kraju. Wzięli oni udział w serii warsztatów i paneli dyskusyjnych, których łącznie zorganizowano ponad 30.
Samą konferencję otworzyła debata na temat studenckich propozycji zmian, w której udział wzięli prof. dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. Wiesław Banyś – przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Michał Kuczmierowski – przedstawiciel Santander Universidades, głównego partnera konferencji.
W trakcie debaty moderowanej przez przewodniczącego PSRP Mateusza Mrozka, przedstawiciel resortu nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz z dystansem odnosiła się do studenckich propozycji wśród których znalazły się m.in.: propozycja zmian proporcji w Funduszu Pomocy Materialnej, reforma zasad przyznawania kredytów studenckich i przywrócenie dodatkowych 30 punktów ECTS.
Większość postulatów popierał prof. dr hab. Wiesław Banyś, którego zdaniem zastanowić się należy nad potrzebą dalszego regulowania kwestii związanych z umową student-uczelnia. W innych punktach jest on w stanie zgodzić się ze studentami.
Uczestniczący w dyskusji Michał Kuczmierowski z Santander Universidades zwracał uwagę na osobiste dążenia studentów i ich zaangażowanie w swoją karierę. Według Kuczmierowskiego jest szansa na współpracę szkolnictwa wyższego z biznesem.
– Mieliśmy okazję przedyskutować ważne dla studentów sprawy, które wyselekcjonowaliśmy biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat. Chcemy być inicjatorem współpracy całego środowiska. Cieszy też rozpoczęcie dialogu pomiędzy biznesem a nauką. To przecież naturalne połączenie – mówił po debacie Mateusz Mrozek, przewodniczący PSRP moderujący dyskusję gości.
Założenia do zmian zostały aklamacyjne przyjęte na otwartym posiedzeniu Rady Studentów. To 14 punktów, które w najbliższych tygodniach będą szeroko konsultowane ze studentami i podmiotami uczestniczącymi w procesie tworzenia prawa w Polsce.
Studenci, którzy wzięli udział w XXI Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów RP uczestniczyli także w szkoleniach i panelach przygotowanych przez profesjonalistów. Wśród trenerów znaleźli się Paweł Tkaczyk, Anna Napierska, Rafał Czupryński czy Dominika Narożna. Sprawy studenckie omawiali eksperci Parlamentu Studentów RP, członkowie jego władz statutowych i współpracownicy.
W sobotni wieczór odbyła się kolejna edycja projektu Rozwiń Swój Samorząd. Prezentacje przygotowali przedstawiciele pięciu samorządów studenckich z całej Polski.
Głównym partnerem konferencji był program Santander Universidades realizowany w Polsce przez Bank Zachodni WBK. Patronami honorowymi wydarzenia byli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Fundacja Rektorów Polskich. Do partnerów wydarzenia należeli: Microsoft, Orlen, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem realizowany przez Związek Banków Polskich oraz program Natalia Honorata Witalna firmy Nestle. Patronami medialnymi konferencji zostali: Gazeta KONCEPT, Telewizja SETA i Radio Sygnały.
ZAŁOŻENIA DO STUDENCKIEGO PROJEKTU NOWELIZACJI (PDF)