×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Łazik Politechniki Białostockiej w finałach URC

Politechnika Białostocka
3 kwietnia 2015

Jest! Nasi dzielni konstruktorzy otrzymali pozytywną decyzję dotyczącą kwalifikacji do etapu finałowego zawodów University Rover Challenge 2015 w USA. Studenci Wydziału Mechanicznego już po raz piąty podjęli się budowy łazika marsjańskiego na międzynarodowe prestiżowe zawody na pustyni w stanie Utah. 

Prace trwały już od początku roku akademickiego. Powstawała nowa konstrukcja w oparciu o doświadczenia i uwagi zdobyte w latach ubiegłych. Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej na tych prestiżowych zawodach trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski: w 2011, 2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2).  

Zwycięstwa poprzednich konstrukcji nie pozostały bez echa. Jednym z efektów zdobycia przez Hyperiona wysokiego wyniku punktowego były liczne modyfikacje w regulaminie zawodów dokonane przez organizatorów. Nie zmieniły się typy konkurencji ani czas ich trwania. Znacząco wzrósł za to stopień trudności zadań, inaczej też przebiegała rejestracja. Już nie wystarczyło samo zgłoszenie. Kwalifikacja była etapowa: zgłoszenie formalne, przedstawienie drużyny i planów działania oraz  finansowania, a potem opis zaawansowania prac projektowych i konstrukcyjnych.

„Ponownego przemyślenia oraz przeprojektowania wymagała podstawa jezdna. Zawieszenie poprzednich łazików sprawdzało się znakomicie w trudnym, kamienistym terenie oraz przy pokonywaniu tras wytyczonych po bardzo stromych zboczach. Niestety nie było ono w stanie pokonać uskoku - jednego z etapów zadania jazdy terenowej. Dlatego musieliśmy ponownie usiąść do desek kreślarskich, oczywiście wirtualnych i zmienić geometrię podwozia. Od początku zaprojektowaliśmy również manipulator. Mimo, iż na pustyni nie sprawiał większych problemów, niestety nie przetrwał próby czasu. Teraz manipulator będzie bardziej wytrzymały a zarazem zwiększymy zakres jego ruchów. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas w tym roku rozwiązania sprostają wszystkim wyzwaniom stawianym przed łazikiem przez organizatorów” – opowiada kierujący zespołem konstruktorów Maciek Rećko. Nowy łazik Politechniki Białostockiej nazywa się „#next”.

Projekt współfinansowany jest przez Wydział Mechaniczny PB, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Generacja przyszłości" (275 tys. zł) oraz sponsorów.

Dorota Sawicka