×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Praca marzeń – jak jej szukać?

„RECEPTA na sukces w farmacji”
3 kwietnia 2015

Dzisiejszy świat nie lubi pojęcia „stagnacja”, „nuda” czy „rutyna”. Tak samo jest z rynkiem pracy, który  wymusza na nas ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji. Dotyczy to także studentów, którzy stają w obliczu wyboru swojej zawodowej ścieżki. Ukończenie prestiżowego kierunku studiów może gwarantować stabilność zatrudnienia, ale niekoniecznie przyniesie spełnienie i satysfakcję na długie lata. Co więc należy wziąć pod uwagę wybierając zawód oraz jak szukać pracy marzeń, tłumaczy psycholog biznesu, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”, dr Paweł Fortuna.

Dynamika współczesnego rynku pracy sprawia, że zapotrzebowanie na dane zawody ciągle się zmienia. Dziś  wiemy, że większość zawodów marzeń z lat 90-tych nie przetrwała. Nieczęsto zdarza się, że człowiek w ciągu swojego życia wykonuje jeden zawód.  W przyszłości także świat będzie potrzebował specjalistów w dziedzinach, których obecnie nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Jedynie niezmiennym aspektem wydają się być nasze oczekiwania wobec wykonywanej pracy. Jak wynika z badania opinii „RECEPTA na sukces w farmacji” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter, zarówno studenci farmacji, jak i pozostałych kierunków studiów od przyszłej pracy przede wszystkim oczekują dobrego wynagrodzenia (42% vs. 61%). Poczucie samorealizacji i rozwoju zawodowego znalazły się na kolejnych miejscach.

– Wykonywanie poszukiwanego na rynku zawodu gwarantuje nie tylko odpowiednią gratyfikację finansową, ale również poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, perspektywa sporych zarobków to silna motywacja – nie tylko w pracy, ale i na studiach. Dlatego wielkim zainteresowaniem wśród studentów cieszą się te kierunki, które dają szansę na wysokie wynagrodzenie, stąd popularność studiów medycznych. Jednak w dzisiejszych czasach do kwestii wyboru zawodu musimy podchodzić bardzo elastycznie. Na początku kariery warto w pierwszej kolejności nastawić się na zdobywanie  doświadczeń i wykorzystywanie nowych  możliwości. Sprawdzenie siebie w różnych sytuacjach, poznanie swoich mocnych i słabych stron, pomoże sprecyzować nasze oczekiwania wobec wymarzonej pracy. Tym samym, zawężamy obszar poszukiwań do konkretnych dziedzin czy środowiska pracy – tłumaczy dr Paweł Fortuna, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”

Zadaj sobie kilka pytań…

Praca przynosi satysfakcję i efekty wtedy, gdy jest wykonywana z zaangażowaniem i daje poczucie spełnienia. Jeśli poszukujemy pracy, najpierw zastanówmy się co nas interesuje i jakie zajęcia sprawiają nam najwięcej przyjemności. Powinniśmy zastanowić się nad swoimi atutami i słabszymi stronami a następnie odnieść je do aktualnej sytuacji na rynku. Pamiętajmy, aby nie trzymać się sztywno wyboru tylko jednego zawodu lub stanowiska. Powinniśmy zmienić nieco sposób myślenia o własnej karierze, spojrzeć szerzej poza panujące powszechnie schematy i nie bać się zmian. Kto powiedział, że dziennikarz sprawdzi się pracując tylko w redakcji, prawnik w kancelarii, a farmaceuta w aptece? Odpowiedzi na poniższe zagadnienia pomogą określić czym tak naprawdę powinieneś zajmować się w życiu:

  1. Jakie zajęcia powodują uśmiech na Twojej twarzy? Określ umiejętności i zadania, które wykonujesz bez najmniejszego problemu.
  2. O czym potrafisz rozmawiać godzinami? Jakie tematy Ciebie pasjonują?
  3. W jakiej dziedzinie nie boisz się porażek, a ewentualne błędy traktujesz jak wyzwania?
  4. O jakiej pracy zawsze marzyłeś? Co chciałeś robić?
  5. Czy ważne jest dla Ciebie wysokie wynagrodzenie? Na czym możesz zarobić?

Od czego zacząć?

Miejsc i sposobów na znalezienie wymarzonej pracy jest naprawdę wiele. Znając już swoje oczekiwania stwórzmy  bazę miejsc (firm, instytucji), w których mógłbyś się realizować. Po zapoznaniu się z ich strukturą i działaniami  złóż tam swoje dokumenty aplikacyjne. Nie zawsze należy kierować się tym, czy dana firma obecnie poszukuje pracowników. Gdzie jeszcze warto szukać?

  • Serwisy internetowe i strony www firm – internet jest dzisiaj największym rynkiem pracy i to właśnie tutaj znajdziemy najwięcej ogłoszeń. Dlatego swoje poszukiwania możemy zacząć od przejrzenia portali rekrutacyjnych oraz serwisów branżowych. Ciekawych ofert warto również poszukać na stronach www firm, w których chcemy pracować, wypełnić kwestionariusz on-line lub wysłać CV bezpośrednio do działu kadr. Pozwoli nam to zaistnieć w bazie potencjalnych kandydatów do pracy i wziąć udział w przyszłym procesie rekrutacji.
  • Portale społecznościowe – firmy coraz częściej są aktywne na portalach społecznościowych, takich jak LinkedIn czy GoldenLine. Zdarza się, że oferty pracy publikują też na swoich kontach na Facebooku i Google+. Warto śledzić wybrane profile i branże które nas interesują, aby szybko reagować na napływające oferty. Ważne jest też to, by posiadać i regularnie aktualizować swój profesjonalny profil w wybranych platformach społecznościowych.
  • Targi pracy – jednym z najlepszych sposobów na pierwszy kontakt z pracodawcą są targi pracy, organizowane w większych miastach akademickich. Podczas ich trwania studenci mają okazję porozmawiać z osobami reprezentującymi konkretne firmy, zapytać o interesujące ich kwestię, a nawet pozostawić swoje CV.
  • Warsztaty na uczelni – pracodawcy i Koła Naukowe zaangażowane w pomoc młodym wchodzącym na rynek, często sami organizują tego typu spotkania dla studentów na wybranych uczelniach. Przykładem takiej inicjatywy jest program edukacyjny „RECEPTA na sukces w farmacji” organizowany przez firmę Gedeon Richter, dedykowany studentom farmacji. Warsztaty mają na celu wsparcie młodych farmaceutów w wyborze właściwej ścieżki rozwoju zawodowego oraz pokazanie wszystkich możliwości, jakie daje dyplom ukończenia tych studiów i praca w międzynarodowej korporacji.
  • Staże i praktyki – pracodawcy coraz częściej oczekują od młodych osób doświadczenia zawodowego, w zdobyciu którego pomagają właśnie praktyki i staże. To świetna okazja, aby sprecyzować własne cele zawodowe, sprawdzić zdobytą wiedzę lub dowiedzieć się czy praca spełnia nasze oczekiwania. Oprócz tego, podczas praktyk studenci mają szansę rozwijać swoje umiejętności, zdobyć niezbędne doświadczenie, a także nawiązać znajomości, które mogą zaowocować w rozwoju przyszłej kariery zawodowej.

Wypisz receptę na własny sukces!

U osób, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć pracy, często pojawia się zniechęcenie. Dotyczy to nie tylko studentów, ale też osób z większym doświadczeniem. Zamiast mu ulegać, powinniśmy wykorzystać kilka wskazówek. Po pierwsze sprawdźmy swoje CV – przekonajmy się, czy jest aktualne, przejrzyste i zawiera najważniejsze informacje.  Po drugie, budujmy sieć kontaktów. Poinformujmy znajomych i rodzinę, że szukamy pracy. Pracodawcy często poszukują kogoś z polecenia, a my w ten sposób zwiększymy swoje szanse na otrzymacie interesujących propozycji. Zastanówmy się też, czy odpowiednio przygotowujemy się do rozmów kwalifikacyjnych. Przed spotkaniem warto zgłębić informacje o firmie i samej branży. Pamiętajmy też o odpowiednim, adekwatnym do miejsca pracy ubiorze.  Kolejnym krokiem może być też kontakt z doradcą zawodowym – pomoże nam określić potencjał zawodowy, usystematyzować wiedzę o dotychczasowym doświadczeniu oraz określi plan działania. I najważniejsze – bądźmy cierpliwi!

– Poszukiwanie pracy to zawsze proces, który czasem, niezależnie od nas, może trwać dłużej. Nie zapominajmy, że  każda rozmowa kwalifikacyjna to dodatkowa wiedza i praktyka. Poza tym dla każdego sukces oznacza w życiu coś innego, każdy z nas odczuwa satysfakcję z pełnienia różnych ról społecznych i wykonywania innych zadań. To, co będzie nas motywować i powodować wzrost efektywności, zarówno w poszukiwaniu pracy, jak i później przy jej realizowaniu, to traktowanie pracy swoich marzeń jak własnej firmy. Nawet jeśli nie uda nam się za pierwszym razem dostać na wymarzone stanowisko, nie można się poddawać. Trzeba próbować dalej. Determinacja jest w tym przypadku kluczem do sukcesu – dodaje dr Paweł Fortuna.

Więcej informacji udzielają: Marta Chojnacka mchojnacka@onboard.pl, tel.: 501 504 182, Katarzyna Puchacz kpuchacz@onboard.pl, tel.: 602 272 859.