Ruszyła ostatnia edycja programu „Top 500 Innovators”. Zostało 8 dni na składanie wniosków
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło nabór do kolejnej edycji programu stażowo-szkoleniowego „Top 500 Innovators”. Do tej pory wzięło w nim udział 320 osób. W 2015 roku do grona absolwentów Top 500 dołączy 180 świetnie przeszkolonych specjalistów.
„Top 500 Innovators” to program adresowany do pracowników polskich jednostek naukowych i centrów transferu technologii. Jednym z warunków, które muszą spełnić kandydaci, jest prowadzenie badań w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, medycznych, nauk o zdrowiu lub nauk o kulturze fizycznej.
Laureaci konkursu przez dziewięć tygodni będą uczestniczyć w serii szkoleń i staży w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Szkolenia te odbywać się będą od lipca do listopada na najlepszych światowych uczelniach.
Resort nauki współorganizuje i finansuje także inicjatywy wspierające aktywność uczestników programu w zakresie innowacji, transferu technologii i komercjalizacji wyników badań naukowych, m.in. spotkania programowe i zloty absolwentów programu. Absolwenci „Top 500 Innovators” są jedną z najaktywniejszych grup w polskim środowisku naukowym. Współtworzą system innowacji i transferu technologii w Polsce, odnosząc liczne sukcesy krajowe i międzynarodowe. Dzięki podejmowanym działaniom zmieniają postawę środowiska naukowego wobec innowacyjności i wspierają administrację centralną w działaniach mających na celu wzrost konkurencyjności polskiej nauki.
Zgłoszenia w postaci wypełnionych formularzy są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną od 10 do 30 kwietnia 2015 r.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV, Działanie 4.2.
Niektóre osiągnięcia absolwentów programu:
- stworzenie i rozwój co najmniej 23 spółek start-up, 3 spółek spin-off i 7 spółek celowych wyższych uczelni;
- wynalazki, m.in. pochłaniacz tlenu, system cyfrowego zarządzania barwą, nowa technologia produkcji epichlorohydryny;
- inicjatywa absolwentów programu „Top 500 Innovators” przyczyniła się do wprowadzenia ważnej dla całego środowiska naukowego zmiany w ustawie „Prawo zamówień publicznych” (podniesienie progów). Nowelizacja ustawy weszła w życie w dn. 16.04.2014 r.;
- projekty promujące w Polsce stosowaną na uczelniach amerykańskich metodę design thinking (tworzenie innowacyjnych produktów i usług w oparciu o zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników);
- 99 absolwentów programu „Top 500 Innovators” odniosło sukcesy w programach MNiSW i NCBiR związanych ze wspieraniem innowacyjności, m.in. „Brokerzy innowacji”, „Inkubator innowacyjności, „PBS”, „Lider”, SPINTECH”;
- co najmniej 10 osób uruchomiło nowoczesne laboratoria i pomieszczenia do pracy kreatywnej.
Źródło: MNiSW