×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Innowacyjność musi być częścią DNA różnych sektorów państwa i gospodarki

Minister nauki na Europejskim Kongresie Gospodarczym
21 kwietnia 2015

„Innowacyjna Europa w kontekście czasu na konkretne działania” była tematem sesji, w której uczestniczyła dziś prof. Lena Kolarska-Bobińska w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego – największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Wizyta minister nauki w Katowicach była także okazją do spotkania z  Carlosem Moedasem, komisarzem UE ds. badań, nauki i innowacji i rozmowy o zwiększeniu udziału Polaków w konkursach Horyzontu 2020. Prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreślała, że resort nauki aktywnie wspiera polskich badaczy walczących o europejskie granty m.in. w ramach „Paktu dla Horyzontu 2020”, który podpisało już  ponad 350 jednostek naukowych. Komisarz Moedas pogratulował polskim badaczom pierwszych sukcesów w konkursach „Teaming for Excellence”, „Twinning” i ERA Chairs. – Różnorodność jest źródłem kreatywności i innowacyjności w Unii Europejskiej. Europa to fabryka pomysłów – mówił komisarz Carlos Moedas.

W trakcie wystąpienia na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym minister nauki  podkreślała, że Polska ma już za sobą fazę tworzenia instrumentów i instytucji wspierających innowacyjność, m.in. dzięki  reformom zbliżającym naukę do biznesu. – Teraz mamy kolejny etap wzmacniana tych wszystkich elementów i tworzenia jednego systemu. Zaczyna się łączenie i koordynowanie polityk, instytucji oraz działań na wszystkich szczeblach. Potrzebujemy współdziałania nie tylko agencji, ale też koordynacji na szczeblu centralnym, rządowym – mówiła prof. Lena kolarska Bobińska.

W rozwoju innowacji kluczowa jest też ścisła współpraca sektora prywatnego i publicznego, nauki, gospodarki i administracji. – Najtrudniejsza jest  zmiana sposobu myślenia. Innowacyjność to przede wszystkim sposób podejścia do biznesu i edukacji. Innowacyjność musi stać się częścią DNA różnych sektorów państwa i gospodarki – przekonywała prof. Lena Kolarska-Bobińska. Nie tylko państwo finansuje naukę. – To także środki europejskie, ale też pochodzące od dużych spółek. Duże firmy europejskie inwestują w badania podstawowe, bo mogą one w przyszłości stworzyć podstawy do innowacji – mówiła minister Lena Kolarska-Bobińska.

W panelu „Innowacyjna Europa w kontekście czasu na konkretne działania” uczestniczyli także Carlos Moedas – komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji, Piotr Chełmiński – członek zarządu ds. rozwoju i energetyki, PKN ORLEN SA, Wojciech Dąbrowski – prezes zarządu, Polska Grupa Zbrojeniowa SA oraz Klaus Dieter Rennert – Chief Executive for EMEA and CIS, Hitachi, Ltd.

Zespół prasowy MNiSW