×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

HYPERION 2 Podlaską Marką Roku

Politechnika Białostocka
21 kwietnia 2015

Po raz trzeci łazik marsjański skonstruowany na Politechnice Białostockiej otrzymał tytuł Podlaskiej Marki Roku. Wczoraj wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej  odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczone zostały te prestiżowe nagrody.

Łazik marsjański HYPERION 2, dzieło studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, zwycięzca zawodów University Rover Challenge 2014 w USA, otrzymał tytuł Podlaskiej Marki Roku 2014! 

– Warto doceniać dobre marki, a przede wszystkim ludzi, którzy za nimi stoją – powiedział Tomasz Kamel, który poprowadził uroczystość.  Jego słowa były zapowiedzią dla wyróżnienia dla pracy i kreatywności zespołu studentów z Wydziału Mechanicznego PB. Tytuł Podlaskiej Marki Roku  wręczył redaktor naczelny białostockiej redakcji Gazety Wyborczej  Grzegorz Dąbrowski raz Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko. Odebrali ją studenci-konstruktorzy łazika Hyperion 2: Michał Grześ, Maciej Baka, Robert Bałdyga, Jakub Maliszewski, Maciej Rećko i Jacek Wojdyła, a także: Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn oraz dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek – opiekun drużyny. Przedstawicielom Uczelni na scenie towarzyszył łazik marsjański Hyperion 2. Niezwykle aktywny i ruchliwy skupił uwagę publiczności zgromadzonej w Operze i udowodnił, że zasłużył sobie na wszystkie wyróżnienia, które do tej pory otrzymał.

Drużyna Hyperiona 2 za zdobycie kolejnego, trzeciego z rzędu, tytułu mistrzów świata w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich, została już wyróżniona  statuetką „Duma Podlasia 2014”, przyznaną przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku za promocję środowisk akademickich i potencjału intelektualnego województwa podlaskiego.

Odbierając statuetkę Podlaskiej Marki Roku prof. Dzienis powiedział: – Szanowni Państwo, gdyby tu, na moim miejscu, stał któryś ze studentów, to pewnie użyłby tego popularnego ostatnio stwierdzenia „Politechnika Białostocka wymiata wszystko”. Natomiast dla mnie osobiście, i jak sądzę dla całego zespołu, który stoi za sukcesem łazika, nagroda Podlaskiej Marki Roku jest powodem do wielkiej dumy i satysfakcji. Możliwości naszych studentów są naprawdę kosmiczne. Łazik marsjański jest tym elementem, który decyduje i jak sądzę będzie decydował w przyszłości, o tym, że Politechnika Białostocka będzie stałą marką województwa podlaskiego.

O nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego ubiegało się w tym roku aż 89 produktów. Spośród nich Kapituła Konkursu wyłoniła dwudziestkę nominowanych. W piątce laureatów Podlaskiej Marki Roku oprócz Hyperiona 2 znalazły się: Urząd Miejski w Białymstoku za BiKeRa czyli Białostocką Komunikację Rowerową, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku za wynalazek naukowy-  pochodne diizochinoliny i ich zastosowanie w walce z nowotworami, Uniwersytet w Białymstoku za kampus, a także Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Niezależnie od nagród przyznanych przez Kapitułę konkursu, w głosowaniu internetowym przyznano nagrodę Podlaskich Konsumentów. Otrzymał ją prawosławny Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.

Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie regionu, organizowany nieprzerwanie od 11 lat przez Marszałka Województwa Podlaskiego i niezmiennie cieszący się dużym zainteresowaniem regionalnych producentów i konsumentów. Udział w konkursie to  szerokie zainteresowanie konsumentów i mediów, nagrody finansowe, możliwość wykorzystywania logo konkursu oraz spotów promujących zwycięzców w akcjach reklamowych.

Tytuł Podlaskiej Marki Roku 2013 otrzymał łazik marsjański Hyperion (poprzednik Hyperiona 2). W plebiscycie dotyczącym roku 2011 zwyciężyła

Magma 2. 2012 rok – to także nagroda dla Politechniki Białostockiej - za Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Dorota Sawicka