×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Przystąpienie Polski do ESO ratyfikowane

Europejska Organizacja Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej
17 kwietnia 2015

Polacy będą współużytkownikami największego na świecie obserwatorium astronomicznego. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przystąpienia Polski do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej (ESO).

Polscy naukowcy będą korzystać z najnowocześniejszych na świecie instrumentów badawczych i aparatury do naziemnej obserwacji Kosmosu. Do ESO należy 15 państw – obok Polski między innymi Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, a spoza Europy także Brazylia. Dzięki współpracy w ramach organizacji, naukowcy prowadzą obserwacje z wykorzystaniem potężnych teleskopów, których budowa przekraczałaby możliwości jednego kraju.

Oprócz instytucji naukowych, na członkostwie w ESO skorzystają polskie firmy. ESO otwiera również nowe możliwości współpracy polskich firm  z zagranicznymi koncernami. Nasz przemysł będzie mógł brać udział m.in. w budowie nowoczesnych instrumentów obserwacyjnych.

ESO powstało w 1962 roku na mocy konwencji podpisanej przez Belgię, Francję, Holandię oraz Szwecję. Główna misja organizacji  jest dostarczanie astronomom i astrofizykom najnowocześniejszych urządzeń badawczych, umożliwienie prowadzenie obserwacji kosmosu z półkuli południowej oraz budowa olbrzymich instrumentów obserwacyjnych. ESO wspiera też międzynarodową współpracę naukowców, która jest szczególnie istotna w astronomii. Dysponuje jednymi z najbardziej zaawansowanych teleskopów i nowoczesną infrastrukturą astronomiczną. Posiada swoje obserwatoria  w Ameryce Południowej (Chile) -  La Silla, Paranal i  ALMA.

28 października 2014 r. umowę o przystąpieniu Polski do ESO podpisała  prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Tim de Zeeuw, sekretarz generalny Obserwatorium.

Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/przystapienie-polski-do-eso-ratyfikowane.html