Polonez na Wodzie
Ruszyła kolejna edycja akcji „Polonez na Wodzie”, w ramach której ponownie z młodzieżowymi załogami wyruszymy na największe imprezy żeglarskie tego lata w Europie (kilka tysięcy uczestników, kilka milionów widzów – np. finał w Szczecinie w 2013 r. – ponad 2,5 mln odwiedzających).
Zeszłoroczna edycja akcji „Polonez na Wodzie” (pod patronatem Parlamentu Studentów RP) była sukcesem i spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony środowiska żeglarskiego jak i studenckiego (filmik podsumowujący sezon 2014: Tall Ship Races 2014, Baltic Polonez Cup, Polonez na Wodzie przy Chopinie – http://youtu.be/MyeyFK9T8qA).
W tym sezonie przygotowaliśmy jeszcze ciekawsze, ekscytujące rejsy i udział w większej ilości wspaniałych imprez (Baltic Tall Ships Regatta – Kłajpeda-Szczecin, finał Volvo Ocean Race – Goteborg, Tall Ships Races 2015 – Belfast-Alesund-Kristiansand-Aalborg, Baltic Polonez Cup-Świnoujście) na tym historycznym jachcie (kpt. Baranowski samotnie opłynął „Polonezem” świat w latach 1972-73).
Jacht „Polonez” to jednostka wyjątkowa i wiele znacząca dla historii Polski oraz polskiego żeglarstwa, a jej pierwszy kapitan – Krzysztof Baranowski - to znany, utytułowany żeglarz, który swoje życie poświęcił upowszechnianiu żeglarstwa, przede wszystkim wśród młodych ludzi (inicjator powstania m.in. „Pogorii” i „Fryderyka Chopina” – żaglowców szkoleniowych Szkoły Pod Żaglami).
Akcja „Polonez na Wodzie” powstała by po blisko trzech dekadach przywrócić „Poloneza” na morskie szlaki i wskrzesić jego misję służenia polskim studentom. Ze względu na burzliwą historię „Polonez” przez ponad 20 lat niszczał w hangarze, a jego osprzęt sukcesywnie rozkradano.
Dzięki kilku żeglarzom, którym los tego historycznego jachtu nie jest obojętny udało się uratować jednostkę, postawić na wodzie i znów zaprosić na pokład młodzież.
W 2014 roku, kiedy akcja została zainicjowana, udało się nam zorganizować kilkanaście rejsów morskich, wziąć udział w zlocie i regatach The Tall Ships Races (impreza skierowana do osób w wieku 16-25 lat) oraz zaprosić kpt. Baranowskiego do ponownego objęcia komendy nad „Polonezem” po ponad trzech dekadach przerwy.
Pierwszy raz od 40 lat pojawił się on na „Polonezie” na starcie „Bałtyckich Regat Samotników o Puchar Poloneza” (nazwane na cześć jachtu i jego okołoziemskiego samotniczego rejsu 1972-73) i wystartował ten prestiżowy wyścig. Jedyny raz kiedy odwiedził imprezę - jako Gość Honorowy – miał miejsce w trakcie II edycji w 1974 roku.
Sentymentalna podróż „Poloneza” zakończyła się w Szczecinie, który ponownie, po latach stał się portem macierzystym jachtu. Z tej okazji odbył się na Wałach Chrobrego koncert Chopinowski „Polonez na Wodzie przy Chopinie”, gdzie spotkały się szczecińskie jachty, żaglowiec „Fryderyk Chopin”, szczecińscy żeglarze, władze miasta, mieszkańcy i turyści.
Akcja „Polonez na Wodzie” została wyróżniona przez Zachodniopomorski Związek Żeglarski m.in. za wkład w promocję żeglarstwa i działanie na chwałę polskiej bandery.
Obecnie w ramach akcji Polonez na Wodzie, już drugi rok z rzędu, „Polonez” będzie pływał po morskich szlakach i przyjmie na pokład młodzież, która weźmie udział w międzynarodowych imprezach skierowanych do młodych adeptów żeglarstwa. Imprezy Tall Ships Races i Tall Ships Regatta to wspaniałe święta żeglarstwa i młodych ludzi. W ramach zlotu odbywają się liczne darmowe koncerty, występy, konkursy, wycieczki i słynne Deck Parties (imprezy na pokładzie żaglowców organizowane przez załogi) oraz Crew Party (impreza dla wszystkich uczestników zlotu). Każdy postój w porcie gospodarzy imprez Tall Shipowych (cztery 4-dniowe w głównych portach oraz 4-5 na trasie Cruise-in-Company) to okres beztroskiego relaksu, integracji z setkami młodych ludzi z całego świata i nieprzerwanej imprezy.
Strona internetowa: http://poloneznawodzie.pl
Strona w jęz. angielskim: http://poloneznawodzie.pl/en/
Profil facebook: https://www.facebook.com/poloneznawodzie?fref=ts
kpt. Tomasz Bieliński