×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Punkty edukacyjne dla diagnostów podczas Targów EuroLab

17. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab
5 marca 2015

Diagności laboratoryjni podczas 17. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab będą mogli zdobyć punkty edukacyjne przyznawane przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych. Targi odbędą się w dniach 18-20 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie.

Diagności laboratoryjni mogą uzyskać 11 punktów edukacyjnych za udział w 4 bezpłatnych specjalistycznych spotkaniach, które odbędą się pierwszego i drugiego dnia Targów EuroLab. Konferencje zorganizują: Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL), Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB wraz z Polskim Komitetem Normalizacyjnym oraz Komitet Mikrobiologii PAN wspólnie z Polskim Towarzystwem Mikrobiologów.

„Problemy laboratoriów”

19 marca Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB oraz Polski Komitet Normalizacyjny poprowadzą cykl wykładów pt. „Problemy laboratoriów”. W programie przewidziano prelekcje na temat potencjalnych źródeł błędów w rutynowej pracy laboratorium, wyznaczania okresów między wzorcowaniami, obszaru regulowanego prawnie i wymagań w zakresie realizacji badań mikrobiologicznych. W odrębnym referacie będzie mowa o relacji kosztów zapewnienia jakości badań i pomiarów a funkcjonowaniem laboratoriów w otoczeniu biznesowym. Na zakończenie wykład wygłoszą eksperci z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Zagadnienia mikrobiologiczne

19 marca odbędzie się konferencja pt. „Zakażenia – problemy terapeutyczne”, podczas której specjaliści z Komitetu Mikrobiologii PAN oraz Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów będą mówić o zakażeniach bakteriami, wirusami i grzybami. Odpowiedzą oni na pytania jak radzić sobie z zakażeniami, jak leczyć choroby wywoływane przez mikroorganizmy oraz jakie nowe metody terapeutyczne są rozważane przez naukowców.

Problematyka ta będzie poruszana w czterech referatach tematycznych: „Zjawiska immunologicze w zakażeniach wirusami powodującymi ostry i gwałtowny przebieg – stan obecnej wiedzy i nadzieje”, „Terapia fagowa – czy będzie alternatywą dla leczenia antybiotykami?”, „Zakażenia związane z opieką zdrowotną w Polsce – epidemiologia, etiologia, terapia” oraz „Zakażenia o etiologii Clostrium difficile – nowe zjawiska epidemiologiczne i problemy terapeutyczne”.

Konferencje Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej PTDL będzie gospodarzem dwóch konferencji naukowych. Pierwsza odbędzie się 18 marca, a zatytułowana jest „Automatyzacja, informatyzacja, integracja – medyczne laboratorium diagnostyczne XXI wieku”. Zaplanowane jest pięć części, podczas których poruszone zostaną różne zagadnienia dotyczące nowoczesnego laboratorium. Będą to następujące wykłady: „Droga do automatyzacji w medycynie laboratoryjnej”, „Wyposażenie i organizacja dużego medycznego laboratorium diagnostycznego”, „Polityka jakości we współczesnym medycznym laboratorium diagnostycznym”, „Informatyzacja laboratorium diagnostycznego i jego otoczenia” oraz „Centralizacja diagnostyki laboratoryjnej – plusy i minusy”. Na zakończenie konferencji przewidziana jest dyskusja.

Drugim wydarzeniem organizowanym przez PTDL będzie konferencja pt. „Biologia systemów w medycynie – ‘omiki’ w diagnostyce laboratoryjnej”. Odbędzie się ona 19 marca. Przedstawiciele różnych ośrodków i instytucji naukowych poprowadzą następujące wykłady: „Rola badań wielkoskalowych w rozwoju medycyny molekularnej”, „Genomika a diagnostyka i ocena ryzyka chorób”, „Możliwe zastosowanie proteomiki w medycynie transfuzjologicznej i diagnostyce chorób hematologicznych”, a także „Farmakogenomika w indywidualizacji i optymalizacji leczenia”. Konferencję zakończy dyskusja.

Patronaty

Patronat Honorowy nad Targami EuroLab 2015 i CrimeLab 2015 objęli: Janusz Piechociński – wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki; Stanisława Prządka – przewodnicząca Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska – minister nauki i szkolnictwa wyższego; Cezary Grabarczyk – minister sprawiedliwości; nadinspektor Krzysztof Gajewski – komendant główny Policji oraz prof. dr hab. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk.

Informacje praktyczne

Równolegle z Targami EuroLab odbędą się Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Udział w konferencjach jest bezpłatny, wymagana jest natomiast wcześniejsza rejestracja na targi. Można jej dokonać online lub na miejscu. Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne znajdują się na stronie www.targieurolab.pl.