×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Joint Polish Investment Fund

Adiuvo Management, BRAN Investments, NCBR
5 marca 2015

Pierwszy polski instytucjonalny fundusz venture capital poświęcony biomedycynie ogłasza pierwsze zamknięcie w kwocie 157,5 miliona złotych. Projekt jest efektem współpracy Adiuvo Management Sp. z o.o. i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Adiuvo Management Sp. z o.o. należy do grupy Adiuvo Investestment S.A, która prowadzi działalność w obszarze selekcji, rozwoju, finansowania i komercjalizacji innowacyjnych projektów biomedycznych. Na czele międzynarodowego zespołu realizującego zadania funduszu, składającego się z doświadczonych ekspertów  w zakresie biomedycyny stanął dr Marek Orłowski, Prezes Zarządu Adiuvo Investment S.A. Zadaniem zespołu jest inwestowanie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w firmy będące w fazie transferu technologii oraz ekspansji, działające w obszarze zainteresowania funduszu. 

Spółka zarządzająca Joint Polish Investment Fund Management (JPIFM) ogłosiła pierwsze zamknięcie swojego nowego funduszu venture capital, Joint Polish Investment Fund o kapitalizacji 157.5 miliona złotych. Jest to pierwszy instytucjonalny fundusz venture capital działający w Polsce, który jest całkowicie poświęcony inwestycjom w biomedycynę. Fundusz zamierza inwestować w firmy będące zarówno we wczesnej, jak i w średniej fazie rozwoju, które mają związek z Polską. Fundusz stanowi ważny kamień milowy na drodze Polski do dalszego wzmocnienia innowacji oraz współpracy między nauką i biznesem w obszarze nauk biomedycznych. Działania inwestycyjne będą się koncentrować na obszarach o silnym wzroście, z szybką ścieżką komercjalizacji (pierwsze wdrożenia na rynku w ciągu 3-5 lat od rozpoczęcia inwestycji) oraz  wysokim potencjale zwrotu. W zakresie zainteresowania Funduszu znajdą się m.in. projekty z dziedzin: technologie diagnostyczne

– monitorowanie pacjenta,  nowe technologie bezinwazyjnej lub nisko-inwazyjnej akwizycji danych, medyczne urządzenia mobilne oraz cyfrowa medycyna, companion diagnostics, nowe biomarkery, technologie analizy wielkodanowej, wspieranie diagnozy i zarządzania chorobą, drug delivery, nowe metody produkcji środków farmaceutycznych.

Fundusz JPIF I jest wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). NCBR jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udzielającą  wsparcia krajowej polityce naukowo-innowacyjnej.

Udział funduszy VC w rozwoju i komercjalizacji nowych technologii ma kluczowe znaczenie nie tylko dlatego, że prywatne środki uzupełniają te publiczne, które zawsze są niewystarczające. Co więcej, inwestycje sektora prywatnego w sektor nauk o życiu wnoszą również wielce potrzebne umiejętności zarządzania innowacjami oraz poszerzają dostęp do rynków światowych - mówi profesor Krzysztof Jan Kurzydłowski, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

JPIF jest prowadzony i zarządzany przez grupę międzynarodowych partnerów ze znacznym osiągnięciami w sektorze nauk o życiu: dr Marek Orłowski, znany polski anioł biznesu, jeden z założycieli farmaceutycznej spółki Nepentes SA. Po debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2007 roku, Spółka w 2010 roku została sprzedana za kwotę 105 milionów euro firmie Sanofi Aventis; Kreske Nickelsen – partner z 17-letnim doświadczeniem w europejskiej branży venture capital poprzez pracę dla 3i Group plc (Wielka Brytania i Niemcy) oraz jako partner w Aescap (Holandia); dr Axel Polack – były Partner Generalny TVM Capital (Niemcy i USA), gdzie pracował przez ostatnie 14 lat; Anna Aranowska-Bablok, zarządzająca z  14-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej i biomedycyny, zajmowała stanowiska kierownicze zarówno jeśli chodzi o zarządzanie inwestycyjne, jak i operacyjne.

– Europa Środkowa i Wschodnia oferuje znaczne możliwości inwestycyjne. Szczególnie Polska, która odnotowuje ciągły wysoki wzrost PKB. Dzieje się tak pomimo chronicznego niedoboru finansowania w sektorze funduszy venture capital o profilu biomedycznym, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. W naszym przekonaniu dobrze dobrany zespół o wyrobionych relacjach w branży, doświadczona grupa bezpośrednio zarządzających projektami, ciekawe kompetencje zespołów naukowych działających w Polsce lub związanych z Polską, bardzo dynamicznie poprawiająca się jakość infrastruktury badawczej, a także dobra oferta lokalnych wykonawców badań klinicznych może przynieść sukces, zwłaszcza gdy możemy wykorzystać pomoc NCBR, które rozumie wyzwania stojące przed naszą branżą. Przeanalizowaliśmy oraz wyselekcjonowaliśmy już szereg interesujących projektów, a wkrótce ogłosimy zamknięcie naszych pierwszych inwestycji – podsumował dr Orłowski.

Polska jest wschodzącą gwiazdą Europy Środkowej. Wyróżnia się dynamiczną gospodarką, wysokiej klasy instytucjami naukowymi, coraz lepiej wykształconą kadrą naukową i menadżerską, a także aktywnym rynkiem publicznym z inwestorami instytucjonalnymi coraz przychylniej patrzącymi na projekty innowacyjne i wysokie technologii.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę internetową www.jpifund.com.