Nowości w ofercie UwB na rok akademicki 2015/2016
Studia stacjonarne I stopnia: kognitywistyka i komunikacja, filozofia i etyka (zastąpi filozofię), logistyka, europeistyka (w Wilnie).
Studia stacjonarne II stopnia: kryminologia, bezpieczeństwo narodowe, filologia rosyjska – przekładoznawstwo, filologia angielska.
Łącznie UwB planuje przyjęć na studia stacjonarne w roku 2015/2016 ponad 3800 kandydatów, w tym: I stopnia – 2230, II stopnia – 1375, jednolite magisterskie – 200.
I stopień
Kognitywistyka i komunikacja to propozycja dla osób interesujących się umysłem, poznaniem i procesami komunikacyjnymi. Ten kierunek to w Białymstoku nowość, a dodatkowo kierunek nadal dość rzadki w Polsce – jest zaledwie 7 uczelni, które go w różnych formach prowadzą. Cieszy się tam sporym zainteresowaniem, np. na UW i UJ było ponad 4 kandydatów na miejsce podczas ostatniej rekrutacji). Na UwB będzie realizowany na Wydziale Historyczno-Socjologicznym.
Na Wydziale Historyczno-Socjologicznym na studiach stacjonarnych I stopnia pojawi się również kierunek filozofia i etyka (zastąpi filozofię, na którą rekrutacja na I stopniu jest od tego roku zawieszona). Studia te w szczególności adresowane są do osób, które chciałyby uczyć etyki, a także filozofii w szkole. W związku z rozporządzeniem ministra edukacji z marca 2014 r. w sprawie nauczania etyki w szkole, w nadchodzących latach zapotrzebowanie na kompetentnych nauczycieli tego przedmiotu w szkołach różnych szczebli powinno się zwiększyć. Program studiów obejmuje też zajęcia z filozofii praktycznej („sztuka życia”), co w połączeniu z elementami psychologii i psychiatrii humanistycznej pozwoli przygotować się studentom do ról specjalistów od Human Relations czy tzw. coachingu filozoficznego. Kierunek filozofia i etyka jest też atrakcyjną propozycją dla tych, których interesuje praca w instytucjach kulturalnych i mediach. Wśród nadobowiązkowych przedmiotów specjalizacyjnych studenci będą mieli do wyboru m.in. warsztaty medialne (prasowo-radiowo-telewizyjne).
Kierunek logistyka I stopnia będzie prowadzony na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Studenci będą mieli do wyboru 2 specjalności: logistyka międzynarodowa oraz logistyka handlu i usług. W programie studiów są zajęcia m.in. z zakresu zarządzania logistycznego oraz ekonomicznych i prawnych uwarunkowań takiej działalności. Studenci będą też zdobywać praktyczne umiejętności – uczyć się analizy rynku usług logistycznych, tworzenia strategii czy przygotowywania umów. Na wykładach i ćwiczeniach pojawią się ponadto elementy geografii, towaroznawstwa czy wiedza z zakresu systemów informatycznych wykorzystywanych w logistyce. Studenci będą też mieli więcej niż na innych kierunkach zajęć z języków obcych, a z uwagi na przygraniczne położenie regionu – jednym z języków do wyboru będzie rosyjski. Kształcenie uwzględnia nowe trendy w światowej logistyce, takie jak ekologistyka, logistyka w agrobiznesie, czy logistyka w gospodarce turystycznej.
Swoją ofertę poszerzy też prawdopodobnie od nowego roku akademickiego Wydział Ekonomiczno-Informatyczny w Wilnie. Uruchamia kierunek europeistyka na studiach pierwszego stopnia. To przede wszystkim odpowiedź na zainteresowanie takim kształceniem polskiej młodzieży z Wileńszczyzny. Działa tam ponad 60 szkół średnich, w których uczniowie uczą się w języku polskim. Każdego roku ponad 1000absolwentów decyduje się podjąć studia. W listopadzie i grudniu 2014 r. UwB we współpracy z Centrum Pracy i Badań Socjalnych przy rządzie Litwy oraz Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” przeprowadził wśród uczniów ankietę, z której wynika, że europeistykę w języku polskim chciałoby studiować kilkadziesiąt osób. Władze wydziału liczą, że takie wykształcenie polskiej młodzieży przyczyni się do podniesienia prestiżu polskiej mniejszości na Litwie oraz pomoże w jej integracji ze społecznością litewską. Absolwenci kierunku będą mogli wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności m.in. przy realizacji europejskich projektów na rzecz samorządów i organizacji społecznych, zwłaszcza z regionów wileńskiego, solecznickiego, trockiego, święciańskiego i miasta Wilna.
II stopień
Na kryminologię II stopnia zaprasza Wydział Prawa, który przed rokiem z sukcesem uruchomił studia licencjackie na tym kierunku. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem kandydatów. Ponieważ uzupełniające studia magisterskie w takim zakresie do tej pory prowadzone były jedynie na Uniwersytecie Warszawskim – władze wydziału liczą, że chętnych nie zabraknie. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów kryminologicznych przygotują absolwentów do skutecznego rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania różnych przejawów przestępczości. Specjaliści w tym zakresie znajdują zatrudnienie nie tylko w organach ściągania czy służbach specjalnych, ale także prywatnych agencjach detektywistycznych czy organizacjach pozarządowych zajmujących się przestępczością. Rekrutacja będzie prowadzona zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne.
Wydział Prawa zaprasza też na stacjonarne studia drugiego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe. To naturalne uzupełnienie dotychczasowej oferty wydziału: w tym roku studia zakończy pierwszy rocznik stacjonarnych studentów pierwszego stopnia na tym kierunku. Uzupełniające studia magisterskie z bezpieczeństwa narodowego mogą jednak oczywiście podjąć także absolwenci innych kierunków licencjackich, zainteresowani wiedzą z zakresu systemu bezpieczeństwa państwa. Od pierwszej rekrutacji bezpieczeństwo narodowe na UwB cieszy się rekordową popularnością.
Wydział Filologiczny uruchamia 2 nowe specjalności na stacjonarnych studiach II stopnia. Pierwsza to filologia rosyjska – przekładoznawstwo. Jej absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, mediach, w podmiotach sektora turystycznego czy w polskich lub zagranicznych firmach i instytucjach prowadzących działalność międzynarodową. Zainteresowanie taką specjalnością od kilku lat zgłaszali studenci filologii rosyjskiej pierwszego stopnia. Drugą propozycją jest filologia angielska, do tej pory oferowana wyłącznie na studiach niestacjonarnych. To studia przygotowane głównie z myślą o absolwentach studiów licencjackich o specjalnościach filologia angielska oraz język angielski stosowany z językiem hiszpańskim bądź rosyjskim, które cieszą dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich.