×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Doktorat hc dla prof. Huberta Österle

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
10 marca 2015

18 grudnia 2014 r. Senat Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu  podjął uchwałę o nadaniu Profesorowi Doktorowi Hubertowi Österle – wybitnemu uczonemu Uniwersytetu w Sankt Gallen w Szwajcarii, teoretykowi i praktykowi w dziedzinie business information systems, uznanemu autorowi cennych publikacji naukowych z zakresu systemów informacyjnych i zarządzania informacją, jednemu z prekursorów dziedziny business and life engineering, a także design science jako metody badawczej - tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Promotorem honorowego doktoratu był pan prof. zw dr hab. Bogdan Franczyk. Uroczystość nadania tego najwyższego wyróżnienia akademickiego odbyła 5 marca br. się podczas Święta Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Hubert Österle urodził się 24 czerwca 1949 roku w Dornbirn w Austrii. Jest profesorem w dziedzinie systemów informacyjnych biznesu, założycielem i dyrektorem Instytutu Zarządzania Informacją na Uniwersytecie w Sankt Gallen oraz przewodniczącym Rady Dyrektorów Business Engineering Institute Sankt Gallen. Ukończył studia na Uniwersytecie w Insbrucku oraz na Uniwersytecie Johannesa Keplera w Linzu. Stopień naukowy doktora uzyskał na Uniwersytecie w Norymberdze w 1973 roku. Następnie pracował jako konsultant w firmie IBM w Niemczech, a w 1980 roku habilitował się na Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie w dziedzinie projektowania systemów informatycznych. W tym samym roku został profesorem na Uniwersytecie w Sankt Gallen w Szwajcarii. Na tej uczelni, zająwszy się problematyką business and information systems engineering, w roku 1989 powołał do życia Instytut Zarządzania Informacją, a w roku 1997 zainicjował program Executive MBA „Business engineering”.

Zainteresowania naukowe profesora Huberta Österle koncentrują się wokół zagadnień takich jak business engineering, consumerization, independent living, sourcing in the financial industry i corporate data quality. Profesor jest uważany za jednego z prekursorów dziedziny business engineering − wytyczał jej podstawy w opracowaniu pt. Business Engineering. Prozea- und Systementwicklung: Band 1: Entwurfstechniken, które ukazało się nakładem wydawnictwa Springer w 1995 roku. Jest również autorem Memorandum on design science – istotnej i szeroko przyjętej naukowej metody badawczej, stosowanej w dziedzinie systemów informacyjnych.

Profesor jest autorem lub współautorem 16 książek naukowych, redaktorem 17 książek, autorem lub współautorem ponad 160 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych, ponad 100 artykułów konferencyjnych oraz 122 rozdziałów w monografiach naukowych.

Profesor Hubert Österle wypromował blisko stu doktorów, a dziesięciu z nich uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego − dziewięciu pracuje na uniwersytetach w Szwajcarii oraz Niemczech na stanowiskach profesorów

Profesor Hubert Österle wykładał między innymi na uniwersytetach w Dortmundzie, Bochum, Innsbrucku, Norymberdze, Sankt Gallen i wielu innych. Jest autorem programów studiów i wykładowcąinformation management, information and technology management oraz programu Executive MBA in Business Engineering. Profesor jest również redaktorem naukowym czasopisma „Electronic Markets”i członkiem komitetów naukowych wielu czasopism. Od ponad dziesięciu lat jest członkiem zarządu Swiss Association in Data Processing, a od pięciu − członkiem zarządu Swiss Informatics Society. Jest także członkiem wielu międzynarodowych oraz krajowych organizacji i stowarzyszeń: Association for Computing Machinery, Association for Information Systems, Gesellschaft für Informatik i wielu innych. Jest również członkiem jury nagrody „CIO of the Year”, przyznawanej przez popularny międzynarodowy magazyn „CIO Magazin”. Za swoje osiągnięcia naukowe wyróżniony został wieloma nagrodami, ostatnio − nagrodą Scientific Impact Award 2014 of the University of Sankt Gallen.

Ważnym elementem działalności prof. Huberta Österle jest jego współpraca z Polską, a w szczególności z Wrocławiem. Współpraca ta dotyczy m.in. prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach projektu Independent Living, na podstawie podpisanej w roku 2012 umowy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu a Uniwersytetem w Sankt Gallen i w ścisłej współpracy z innymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi środkowej Europy. Efektem prac nad projektem jest m.in. platforma informatyczna (oprogramowanie komputerowe) Appointment Coordination Service, służąca do koordynacji szeroko pojętych usług − zarządzania ich zamawianiem oraz elektronicznej dystrybucji. Jednym z celów projektu jest zbudowanie oraz wdrożenie platformy teleinformatycznej, mającej za zadanie poprawę jakości życia ludzi starszych poprzez ułatwienie im dostępu do różnego rodzaju usług. Należy podkreślić, iż związki profesora Huberta Österle z Wrocławiem zaczęły się już wiele lat temu, a mianowicie w 1996 roku, gdy założył firmę IMG Poland. Zatrudniała ona 60 pracowników z Polski i 90 pracowników z krajów niemieckojęzycznych. W 2006 roku firma połączyła się z S&T AG, czyli oddziałem założonej przez Huberta Österle w 1989 roku firmy The Information Management Group, a następnie Business Engineering Institute Sankt Gallen AG, współpracującej obecnie z ponad 30 czołowymi przedsiębiorstwami różnych branż, takimi jak: SAP, Deutsche Telekom, Deutsche Bank, Daimler, Continental, Nestle, Bosch, Osram, ABB, HP, Bayer czy Winterthur.