Przedsiębiorczy studenci na studiach technicznych
Akademia Morska w Szczecinie we współpracy z innymi uczelniami europejskimi uzyskała dofinansowanie na realizację projektu MELES, który pozwoli na wprowadzenie do programu nauczania przedmiotu przedsiębiorczość na kierunkach technicznych.
Projekt MELES (More Entrepreneurial Life at European Schools) realizowany jest w ramach programu ERASMUS+ Partnerstwa Strategiczne przez uczelnie partnerskie: Universität Leipzig (Niemcy), Politechnikę Białostocką, University of the Aegean (Grecja), Universidade de Aveiro (Portugalia) oraz szczecińską Akademię Morską (lidera konsorcjum). Pierwsze trzy pełnią rolę tzw. partnerów zaawansowanych. Na podstawie własnego doświadczenia wypracują we współpracy z pozostałymi uczelniami program przedsiębiorczości, który zostanie wprowadzony na wszystkich uczelniach konsorcjum.
W pierwszym roku trwania projektu realizowane są spotkania partnerskie oraz wizyty studyjne u partnerów zaawansowanych. Efektem będzie opracowanie programu zajęć dla studentów, który zostanie przetestowany podczas tzw. szkoły letniej.
Głównym celem projektu jest nauczanie przedsiębiorczości na kierunkach technicznych dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zajęcia (wykłady i projekty w grupach ćwiczeniowych) będą realizowane w grupach multidyscyplinarnych stworzonych ze studentów II roku tych kierunków.
Zagadnienie przedsiębiorczościnie oznacza wyłącznie przygotowania studentów do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie ma ono znacznie szersze pojęcie. Bycie przedsiębiorczym oznacza bycie świadomym nowych możliwości. Studenci powinni być gotowi na zmiany i wiedzieć, jak szacować ryzyko decyzji w ich życiu zawodowym. Powinni mieć świadomość, że rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest jedną z możliwych ścieżek kariery. Zajęcia mają za zadanie wyposażenie młodych ludzi w odpowiednie umiejętności, dzięki którym będą oni świadomie realizować nowe możliwości biznesowe oraz rozwijać swoje zainteresowania. Projekt umożliwia zarówno studentom, jak i wykładowcom rozwój umiejętności, które do tej pory były pomijane w programach nauczania jak np. przywództwo, innowacyjność czy wystąpienia publiczne. Umożliwia współpracę instytucji szkolnictwa wyższego, reprezentujących różne kierunki studiów. Wprowadza także niekonwencjonalne i innowacyjne metody nauki, wypierając tym samym tradycyjne podejście do procesu dydaktycznego.
W trakcie projektu zaplanowane są m.in. dwie tzw. szkoły letnie (w Grecji w lipcu 2015 r. i Portugalii w 2016 r.) dla grupy 30 studentów ze wszystkich partnerskich uczelni (6 osób z każdej). Zajęcia poprowadzą nauczyciele partnerów zaawansowanych.
Obecnie na AM w Szczecinie trwa nabór na udział w szkole letniej na greckiej wyspie Chios. W trakcie wyjazdu wykładowcy z Niemiec, Grecji i Politechniki Białostockiej poprowadzą zajęcia z przedsiębiorczości, innowacyjności oraz tego, jak być liderem. Szanse na wyjazd mają osoby z dobrą znajomością języka angielskiego i najlepszym pomysłem na biznes.
Wysokość dofinansowania całego rojektu wynosi ponad 275 000 euro. Będzie on realizowany do września 2017 roku.
Bogna Bartkiewicz