×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Rosa Universitatis

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
3 lutego 2015

To już tradycja. Każdego roku Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wyróżnia osoby, które w znaczący sposób promują i wspierają bydgoski pełnoprofilowy uniwersytet. Statuetki Rosa Universitatis już po raz trzeci zostaną wręczone zasłużonym bydgoszczanom. W tym roku rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. Janusz Ostoja-Zagórski, wręczy je obecnemu prezydentowi Bydgoszczy, Rafałowi Bruskiemu oraz Konstantemu Dombrowiczowi, prezydentowi naszego miasta w latach 2002-2010.

Róża jest jednym z symboli Bydgoszczy. Wiąże się z miłością, pięknem, oddaniem czy też męstwem. Róża stała się też głównym motywem nagrody przyznawanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dla wybitnych bydgoszczan. Pierwsze statuetki Rosa Universitatis Rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski wręczył prof. Markowi Haratowi, kierownikowi kliniki neurochirurgii Wojskiego Szpitala Klinicznego, Tomaszowi Zaboklickiemu, prezesowi bydgoskiej Pesy oraz Mirosławowi Ślachciakowi, prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. W 2014 roku wyróżnienie Rosa Universitatis w uznaniu za zasługi dla Uniwersytetu i Bydgoszczy Rektor przyznał Dyrektorowi Opery Nova Maciejowi Figasowi. Kryształowa Róża to wyróżnienie okolicznościowe ściśle związane z Różanym Balem Uniwersyteckim, której odbędzie się 7 lutego w hotelu pod Orłem. Własnie podczas Balu zostaną wręczone statuetki „Rosa Universitatis”.

Rozmowa z Rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy profesorem dr. hab. Januszem Ostoja-Zagórskim

Panie rektorze, dlaczego postanowił pan uhonorować statuetką Rosa Universitatis obecnego i byłego prezydenta Bydgoszczy?

– 2015 to rok szczególny, nie tylko dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ale i dla całego miasta. Dokładnie dziesięć lat temu w Bydgoszczy powstał Uniwersytet. Było to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności naszego miasta, które na zawsze pozostanie kluczowym wydarzeniem w historii Bydgoszczy. Jesteśmy wśród 19 prestiżowych Uniwersytetów w Polsce i z roku na rok stajemy się coraz silniejszym ośrodkiem naukowym. Zarówno prezydent Rafał Bruski jak i Konstanty Dombrowicz przyczynili się do rozwoju Uniwersytetu i za to wsparcie dzisiaj chciałbym im serdecznie podziękować. Statuetka Rosa Universitatis to skromny, ale ważny symbol wdzięczności za dotychczasową i przyszłą współpracę na rzecz Bydgoszczy i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Jak z pana perspektywy wygląda 10 lat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego?

– To był czas wytężonej pracy całej społeczności naszego Uniwersytetu. W tym czasie wzmocniliśmy swoją pozycję na mapie polskich Uczelni. Jesteśmy rokrocznie nagradzani przez prestiżowy miesięcznik Perspektywy oraz dziennik Rzeczpospolita wyróżnieniem „Preferencje Pracodawców w Bydgoszczy”. To ważne, szczególnie w dobie niżu demograficznego. Nasi studenci są chętnie zatrudniani przez pracodawców na lokalnym rynku pracy. Dostosowujemy ofertę do potrzeb pracodawców i mimo niżu demograficznego utrzymujemy od kilku lat liczbę studentów na podobnym poziomie.

W jaki sposób uczelnia dostosowuje ofertę do wymagań rynku pracy?

– Oferta dydaktyczna Uniwersytetu z roku na rok jest coraz atrakcyjniejsza. W roku 2015/2016 rusza ekonomia, a w niedalekiej przyszłości planujemy utworzenie prawa. Dodatkowo, oprócz typowo uniwersyteckich kierunków, mamy w swojej ofercie dwa nowoczesne kierunki studiów, takie jak humanistyka drugiej generacji czy rewitalizacja dróg wodnych. Bardzo ważnym elementem oferty dydaktycznej jest propozycja dla osób pracujących. Pracuj i studiuj – to oferta dla osób czynnych zawodowo, które mogą podjąć naukę w trybie popołudniowym korzystając z pełni praw studenckich. Tym sposobem Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wpisuje się w strategię edukacji przez całe życia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak widzi pan przyszłość uniwersytetu?

– Uniwersytet Kazimierza Wielkiego do końca czerwca 2016 roku musi uzyskać prawa do nadawania stopnia doktora z fizyki i ekologii. Jestem o to spokojny i na pewno spełnimy te warunki. Ponadto, realizujemy coraz więcej projektów badawczych, a od Nowego Roku możemy pochwalić się nowym wydziałem – Edukacji Muzycznej. Z roku na rok Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rośnie w siłę i jest ważnym punktem na mapie Bydgoszczy i regionu.

Biuro Prasowe UKW