Rekord w liczbie zgłoszeń patentowych z Polski
Liczba zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) w 2014 roku ponownie wzrosła, osiągając poziom 274 tysięcy (+3.1%) i ustanawiając kolejny rekord w historii Urzędu. Firmy z Polski zgłosiły w sumie 701 patentów, co stanowi 22% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Pod względem tempa wzrostu, Polska wyprzedziła Chiny (18%), a od 2010 roku liczba zgłoszeń zwiększyła się ponad dwukrotnie (2010: 343 zgłoszeń). (Tabela: „Growth of patent filings at the EPO”)
„Zapotrzebowanie na ochronę patentową w Europie rośnie od 5 lat,” mówi Prezes EPO, Benoȋt Battistelli. „Europa wzmacnia pozycję centrum technologii i innowacji dla firm z całego świata. Większa liczba zgłoszeń z Europy podkreśla ważną rolę tych gałęzi przemysłu, które szczególnie obfitują w patenty. Stanowią podstawę europejskiej gospodarki opartej na wiedzy, stymulującej konkurencyjność i tworzącej zatrudnienie”.
Technologie medyczne wiodącą kategorią zgłoszeń patentowych
Wśród zgłoszeń patentowych z Polski największy wzrost odnotowano w kategorii technologii medycznych (z 2% do 7% zgłoszeń w ostatnim roku) i technologii informatycznych (z 3% w 2012, 5% w 2013, do 6% obecnie). Pięć wiodących obszarów technologii to: inżynieria lądowa, technologie medyczne, technologie informatyczne, procesy termiczne i maszyny specjalne.
Akademia Górniczo-Hutnicza była trzecim największym polskim aplikantem. International Tobacco Machinery Poland sp. z o.o. zajęła drugie miejsce w zestawieniu, a firma Patents Factory Ltd. sp. z o.o. zgłosiła najwięcej wniosków w 2014 roku. (Tabela: „Largest Polish applicants at the EPO in 2014”)
Patrząc na zgłoszenia patentowe w Europie w przeliczeniu na milion mieszkańców, Polska z wynikiem 12 (10 w 2013 roku) zajęła 28. miejsce (30. w poprzednim roku), tuż za Czechami (27 pozycja) i przed Węgrami (30) oraz Portugalią (32), jednak poniżej średniej EU-28, wynoszącej 131 zgłoszeń na milion mieszkańców. (Tabela: „Applications per million inhabitants”)
Regionalne różnice w Europie, wzrosty Chin i USA
W Europie wzrost liczby zgłoszeń patentowych o 1.2% pochodzących z 38 krajów członkowskich EPO był odzwierciedleniem różnych trendów na poszczególnych rynkach. Oprócz 22% wzrostu w Polsce, więcej wniosków zarejestrowano również ze Słowenii (+12.6%), Holandii (+9.1%), Portugalii (+7.6%),Turcji (+6.2%), Wielkiej Brytanii (+4.8%), Austrii (+4.5%) i Francji (+4%). Podobny do poprzedniego roku poziom zanotowały Dania (+2%), Belgia (+1.8%), Włochy (+0.5%) i Niemcy (-0.8%). Spadła natomiast liczba zgłoszeń z Finlandii (–9.3%), Szwajcarii (–3.1%) oraz Hiszpanii (–2.1%). Zgłoszenia z USA zwiększyły się o 6.8%, a Chiny kolejny rok wykazały spektakularny wzrost o 18.2%. Korea Południowa utrzymała trend wzrostowy (+2.3%) w przeciwieństwie do Japonii, z której przyszło mniej wniosków niż w poprzednim roku (–4.4%). (Tabela: „Top 50 countries of origin”)
Samsung na pierwszym miejscu wśród firm, 5 europejskich przedsiębiorstw w TOP10
Koreańska firma kolejny rok otwiera listę czołowych aplikantów do EPO z 2541 zgłoszeniami. Europejskie przedsiębiorstwa utrzymały mocną pozycję w rankingu - pięć z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce: na drugiej pozycji znalazł się Philips, następnie Siemens (3. miejsce), BASF (6), Robert Bosch (8) i Ericsson (9). Huawei znalazł się na 5. miejscu, drugi raz w historii wchodząc do czołówki (w 2012 roku zajął 10. miejsce). Firmy z USA – Qualcomm (7. miejsce) oraz Intel (10) zamknęły pierwszą dziesiątkę. (Tabela: „Top 10 applicants at the EPO”)
Wbrew opinii, że zgłoszenia do EPO pochodzą tylko od dużych firm, zestawienie w podziale na typ zgłaszającego podmiotu pokazuje, że 30% wysłały małe i średnie firmy. To potwierdza istotną rolę EPO w świadczeniu usług dla podmiotów tej wielkości. Około 6% zgłoszeń pochodziło od instytutów badawczych i uczelni wyższych, a duże firmy i korporacje stanowiły 64% aplikantów.
Szczegółowe statystyki i pełny raport aktywności EPO za 2014 rok można znaleźć pod adresem: www.epo.org/annual-report2014
Informacje o EPO
Zatrudniając niemal 7 tysięcy pracowników, Europejski Urząd Patentowy jest jedną z największych instytucji publicznych w Europie. Główna siedziba EPO znajduje się w Monachium, a biura mieszczą się w Berlinie, Brukseli, Hadze i Wiedniu. EPO powołano w celu wzmocnienia w Europie współpracy w dziedzinie patentów. Dzięki scentralizowanej procedurze udzielania patentów, wynalazcy mogą otrzymać ochronę patentową w 38 krajach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. EPO jest także wiodącą instytucją w dziedzinie informacji patentowej i wyszukiwaniu patentów.