×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Poznaj polskie wynalazki nagrodzone na świecie

XXII Giełda Wynalazków
19 lutego 2015

Mobilne roboty, inteligentne lusterka czy system kamuflażu – te i inne projekty polskich wynalazców uhonorował resort nauki w ramach XXII „Giełdy Wynalazków”. W trakcie trwania giełdy będzie można obejrzeć ok. 130 projektów nagrodzonych na ubiegłorocznych międzynarodowych wystawach wynalazczości. Wystawa odbywa się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Podczas ceremonii otwarcia uhonorowani zostali polscy laureaci międzynarodowych wystaw i targów wynalazczości w 2014 r. Dyplomy Ministra Nauki i Szkolnictwa wręczył podsekretarz stanu w resorcie prof. dr hab. Wodzisław Duch.

Jednym z nagrodzonych projektów pokazywanych na wystawie jest system TESLA (ang. Teachable Environment for Sign Language Assistance) – sensoryczny system analizy języka migowego stworzony przez inżynierów z Wojskowej Akademii Technicznej. Przy pomocy sensorów umieszczanych na przedramieniu i aplikacji na smartphone’a system przetwarza język migowy na mowę, ułatwiając komunikację z głuchoniemymi. Grupa naukowców z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów stworzyła z kolei robota, który może być wykorzystany przez służby przy neutralizacji ładunków wybuchowych. Na wystawie będzie można również obejrzeć „smart mirrors” – lusterka dopasowujące się do pozycji motocyklisty. Wśród wynalazków „Młodych Innowatorów” prezentowany będzie m.in. „Elektroniczny opiekun”. Urządzenie, składające się z odbiornika i nadajnika, sygnalizuje, gdy osoba nadzorowana oddala się poza ustawioną wcześniej odległość. Do obejrzenia będą także m.in.: roboty wykorzystywane przez służby ratownicze, wojsko i policję, system aktywnej obrony niszczący rakiety, płytki z nanocząsteczkami srebra przyspieszające gojenie, bioaktywne opatrunki oraz system wspomagający akcję resuscytacyjną. Wiele nagradzanych i pokazywanych rozwiązań dotyczy też dodatków uszlachetniających do paliw.

Giełda to również okazja do rozmowy z twórcami. Na wystawie swoje projekty prezentują pracownicy instytutów badawczych i uniwersytetów, doktoranci i studenci, a także przedstawiciele przemysłu i indywidualni wynalazcy. Wynalazki dotyczą rozmaitych dziedzin nauki, takich jak chemia, biologia, mechanika, informatyka czy techniki medyczne. Zobaczyć będzie można projekty zarówno w fazie koncepcyjnej, jak i te gotowe do wprowadzenia na rynek. Gościem wystawy będzie Marek Rauchfleisz – 10-letni konstruktor łazika marsjańskiego.

XXII „Giełda Wynalazków” organizowana jest pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Polskiego Urzędu Patentowego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Naczelnej Organizacji Technicznej. Wystawę organizuje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego stowarzyszenie zorganizowało w 2014 r. narodowe stoiska na wystawach innowacji w Kuala Lumpur, Moskwie, Genewie, Seulu, Sewastopolu, Tajpej, Norymberdze, Warszawie i Brukseli. W ramach wystaw pokazano ponad 396 rozwiązań techniczno-technologicznych, które uzyskały 295 medali, w tym 127 złotych. Podczas corocznej „Giełdy Wynalazków” prezentowane są projekty, które w poprzednim roku zostały nagrodzone na międzynarodowych wystawach i targach wynalazczości.

W tym roku „Giełda Wynalazków” odbywa się w dniach 17-18 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 18 lutego w godzinach 10:00-17:00 wystawa będzie otwarta dla publiczności. Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/