×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akademia Wolontariatu Sportowego

Akademicki Związek Sportowy
3 grudnia 2015

Ruszyła Akademia Wolontariatu Sportowego zorganizowana w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to nowa inicjatywa w sporcie akademickim mająca na celu wsparcie uczelnianych i środowiskowych klubów AZS w efektywnej organizacji i koordynacji wolontariatu sportowego.

Dzięki Akademii swoje siły dla obopólnej korzyści mogą połączyć organizatorzy akademickich imprez sportowych oraz miłośnicy sportu w tym m.in. uczniowie i studenci, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje i zdobywać wiedzę praktyczną pracując jako wolontariusze sportowi. Wolontariat sportowy jest bowiem nową formą wolontariatu. Jest to działalność, dzięki której wolontariusz rozwija swoje kompetencje i zdobywa cenne doświadczenie zawodowe. Wolontariat sportowy  to inwestycja w przyszłość, zarówno wolontariusza, jak i klubów sportowych. Dzięki współpracy, kluby akademickie i wolontariusze razem dążą do wspólnego sukcesu.

Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa

Projekt zainaugurowała Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa „Wolontariat w sporcie akademickim”, która odbyła się w dniach 25-26 listopada w Inkubatorze Medialno-Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Udział w Konferencji wzięli przedstawiciele Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, członkowie uczelnianych i środowiskowych klubów sportowych, a także przedstawiciele środowiska akademickiego z całej Polski, w tym Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Stanisław Michałowski.

W trakcie konferencji zostały przedstawione wyniki prac ekspertów nad modelami funkcjonowania centrów wolontariatu w środowisku uczelni wyższych. Uczestnicy oprócz udziału w obradach, mieli możliwość także wymiany doświadczeń związanych z organizacją wolontariatu w ich organizacjach oraz dyskusji na temat rozwoju wolontariatu sportowego w Polsce. Ponadto zostali oni przeszkoleni z zakresu organizacji i prowadzenia centrów wolontariatu sportowego oraz form promocji wolontariatu w sporcie akademickim wśród studentów, a także z metod pozyskiwania środków na finansowanie działalności centrów wolontariatu sportowego.

Uczestnicy Konferencji otrzymali również publikację ekspercką formie vademecum pt. Wolontariat w sporcie akademickim, wydaną na potrzeby projektu.

Serwis internetowy

W ramach projektu powstał nowoczesny serwis internetowy Akademii Wolontariatu Sportowego (www.wolontariatsportowy.com) stanowiący bazę wiedzy na temat wolontariatu sportowego zarówno dla organizacji sportowych jak również potencjalnych wolontariuszy. To właśnie dzięki niemu kluby mogą także poszukiwać wolontariuszy, a wolontariusze mogą zgłaszać chęć pomocy w danym wydarzeniu. W serwisie zamieszczane będą oferty Akademickich Centrów Wolontariatu oraz klubów sportowych z całej Polski.

Kampania promocyjna w mediach społecznościowych

W ramach projektu realizowana jest w Internecie (w szczególności w mediach społecznościowych) kampania promująca ideę wolontariatu w sporcie akademickim. Działania podejmowane w ramach kampanii promocyjnej w Internecie mają na celu dotarcie do szerokiej grupy docelowej oraz zachęcenie do wspierania rozwoju wolontariatu w sporcie akademickim, jak też do korzystania z oferty współpracy proponowanej wolontariuszom przez akademickie kluby sportowe. Działania promocyjne skierowane są w szczególności do przedstawicieli środowiska sportu akademickiego (akademickie kluby sportowe, działacze AZS oraz pracownicy uczelni), oraz do przyszłych wolontariuszy, np. studentów, absolwentów i innych zainteresowanych osób.

Głównym narzędziem kampanii animowane video dostępne na kanale YT, opowiadające o korzyściach płynących z bycia wolontariuszem sportowym.

Treść informacji na Faceboook + video:

Jesteś głodny sukcesu? Czujesz, że drzemie w Tobie niewykorzystany potencjał i do tego kochasz sport? Odwiedź Akademię Wolontariatu Sportowego! Wejdź na www.wolontariatsportowy.com, znajdź interesujące Cię wydarzenie lub klub sportowy, z którym chciałbyś współpracować, wyślij zgłoszenie i dołącz do wyjątkowej społeczności. Akademia Wolontariatu Sportowego daje Ci możliwość:

- sprawdzenia się w działaniu

- poznania nowych ludzi, z którymi będziesz dzielić swoje pasje

- rozwinięcia Twoich umiejętności organizacyjnych

- zdobycia cennego doświadczeniami

- wzbogacenia swojego CV

- uzyskania certyfikatu

- przeżywania autentycznych sportowych emocji

- bycia animatorem życia społeczności akademickiej

Brief Projektu „Akademia Wolontariatu Sportowego”

Projekt „Akademia Wolontariatu Sportowego” jest realizowany przez Fundację Absolwentów UMCS  w ramach konkursu na powierzenie realizacji  zadania publicznego: „Organizowanie działań na rzecz sportu akademickiego”, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Idea projektu

Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie Akademickich Związków Sportowych w zakresie organizacji zawodów i wydarzeń sportowych, w tym organizacji wolontariatu sportowego.

Cel projektu

Celem projektu jest wsparcie Klubów Uczelnianych i Klubów Środowiskowych AZS w efektywnej organizacji wolontariatu w sporcie akademickim oraz w koordynacji działań wolontariuszy (w tym stworzenia warunków dla powstawania i rozwoju centrów wolontariatu sportowego w całym kraju). Projekt zakłada również promocję idei wolontariatu oraz pozytywnych zachowań w sporcie akademickim wśród przedstawicieli środowiska akademickiego.

Czas realizacji projektu

Projekt „Akademia Wolontariatu Sportowego” jest realizowany od 15 września do 31 grudnia 2015 roku.

Do kogo kierowany jest projekt?

Projekt „Akademia Wolontariatu Sportowego” kierowany jest do:

  • Przedstawicieli środowiska sportu akademickiego w całym kraju tj. działaczy, członków
    i sportowców, należących do Akademickiego Związku Sportowego w całym kraju - w zakresie tworzenia i funkcjonowania centrów wolontariatu sportowego,
  • Studentów i innych osób zainteresowanych wolontariatem sportowym w całym kraju -
    w aspekcie promowania wśród nich idei wolontariatu w sporcie i włączania ich w działalność tworzonych centrów wolontariatu.

Działania w ramach projektu:

Projekt „Akademia Wolontariatu Sportowego” zakłada dwa obszary działań:

1. tworzenie odpowiednich warunków dla tworzenia, rozwoju i efektywnego funkcjonowania akademickich centrów wolontariatu sportowego w kraju:

– Konferencja szkoleniowa dla przedstawicieli środowiska sportu akademickiego   (termin i miejsce konferencji: 25-26.11.2015r., Lublin),

– Stworzenie modelowego Lubelskiego Centrum Wolontariatu Sportowego (termin: październik/listopad 2015),

– Publikacja „Vademecum akademickiego wolontariatu sportowego” (termin: październik 2015),

2.  promocja idei wolontariatu w sporcie akademickim wśród społeczności akademickiej, w szczególności wśród studentów:

– Stworzenie serwisu internetowego poświęconego tematyce wolontariatu w sporcie akademickim (termin: październik/listopad 2015),

Kampania w mediach społecznościowych promująca ideę wolontariatu w sporcie akademickim (termin: listopad/grudzień 2015) -działania podejmowane w ramach kampanii promocyjnej w Internecie mają na celu dotarcie do szerokiej grupy docelowej oraz zachęcenie do wspierania rozwoju wolontariatu w sporcie akademickim, jak też do korzystania z oferty współpracy proponowanej wolontariuszom przez akademickie kluby sportowe. Działania promocyjne skierowane są w szczególności do przedstawicieli środowiska sportu akademickiego (akademickie kluby sportowe, działacze AZS oraz pracownicy uczelni), oraz do przyszłych wolontariuszy, np. studentów, absolwentów i innych zainteresowanych osób. Do głównych narzędzi wykorzystanych w ramach promocji projektu i wolontariatu sportowego należą: strona internetowa, filmy promocyjne, poradnik Vademcum akademickiego wolontariatu sportowego i inne materiały reklamowe. Kampania realizowana będzie z wykorzystaniem internetowych kanałów komunikacji, w tym m.in. stron internetowych organizacji sportowych i uczelni oraz mediów społecznościowych.

Wszystkie zadania w projekcie są ze sobą ściśle powiązane, uzupełniają się wzajemnie i przenikają, tworząc spójną koncepcję programową. 

Korzyści płynące z realizacji projektu:

  • serwis internetowy poświęcony tematyce wolontariatu w sporcie akademickim (wolontariatsportowy.com), gdzie studenci (oraz inne osoby zainteresowane) będą mieli możliwość zapoznania się z ideą wolontariatu, korzyściami, jakie wynikają z tego typu działalności społecznej, odnalezienia najbliższego centrum wolontariatu sportowego lub wydarzeń sportowych, dla których poszukiwani są wolontariusze oraz złożenia swojej aplikacji. Serwis informacyjny będzie narzędziem wykorzystywanym przez AZS-y oraz powstałe centra wolontariatu do rekrutacji wolontariuszy również po zakończeniu projektu,
  • przedstawiciele środowisk akademickich, w szczególności przedstawicieli uczelni i AZS-ów, zostali  przeszkoleni z zakresu metod i form promocji wolontariatu w sporcie akademickim wśród studentów oraz organizacji i prowadzenia centrów wolontariatu, a także pozyskiwania środków na ich działalność,
  • poprzez promowanie pozytywnych postaw i zachowań społecznych – wolontariatu w sporcie akademickim, idea wolontariatu sportowego zostanie upowszechniona w środowisku akademickim, w szczególności wśród studentów,
  • stworzone zostaną warunki dla powstawania i rozwoju centrów wolontariatu sportowego w całym kraju.