Artykuły naukowe współautorstwa Polaków wśród najpopularniejszych na świecie
Artykuły, których współautorami są Polacy, znalazły się w pierwszej setce najbardziej popularnych publikacji 2015 r. według ALTMETRIC. Są to m.in. publikacje na temat poszukiwania planet czy sytuacji dużych drapieżników w Europie.
Altmetrics to nowa forma badania wpływu i zasięgu publikacji naukowych, gdzie do tradycyjnych metod (takich jak obliczanie cytowań), dodaje się także występowanie publikacji w serwisach do zarządzania opisami bibliograficznymi, serwisach społecznościowych oraz liczbę jej pobrań i udostępnień. „Ta lista nie odzwierciedla w żaden sposób jakości (wysokiej lub niskiej) zamieszczonych na niej artykułów; stanowi jedynie wskaźnik tego, co było szeroko omawiane i udostępniane w internecie” – czytamy na stronie www.altmetric.com.
Wśród najpopularniejszych na świecie znalazły się artykuły pisane z udziałem Polaków lub naukowców związanych z polskimi instytucjami naukowymi. Pierwszy polski akcent znajdziemy na 23. miejscu, przy publikacji poświęconej poszukiwaniach planet (pt. „Planet Hunters X. KIC 8462852 – Where's the Flux?”). Jeden z autorów, Gerald Handler, pracuje w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika w Warszawie. O dużej popularności publikacji świadczy fakt, że związane z nią doniesienie pojawiało się w mediach w postaci newsa 106 razy; stało się też tematem 47 wpisów na blogach i 525 wpisów na Twitterze. Ma 5 odniesień w Wikipedii.
Na 46. miejscu zestawienia znalazł się artykuł dotyczący sytuacji dużych drapieżników na terenie Europy („Recovery of large carnivores in Europe’s modern human-dominated landscapes”), opublikowany w „Science” w grudniu 2014 r. W skład międzynarodowego, 76-osobowego zespołu autorów weszli dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki stały się tematem 87 doniesień w mediach, 18 blogów, były też 602 razy przekazywane na Twitterze.
W pierwszej setce znalazł się też tekst autorstwa ponad 700 naukowców (!), m.in. z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie, AGH oraz NCBJ w Warszawie. Tekst pt. „Observation of J/ψp resonances consistent with pentaquark states in Λ0b→J/ψK−p decays” opublikowano w czerwcu 2015 r. w „arXiv”.
Autorzy zestawienia Altmetrics zwracają uwagę, że niektóre publikacje skupiają uwagę mediów popularnych nie tylko ze względu na wartość naukową. W przypadku jednego artykułu zainteresowanie wzbudziły np. oświadczyny, jakie znalazły się w przypisach.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407726,artykuly-naukowe-wspolautorstwa-polakow-wsrod-najpopularniejszych-na-swiecie.html