„Forum Akademickie” nagrodzone!
„Forum Akademickie” zostało laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. „Forum” zwyciężyło w kategorii Media. Nagrodę z rąk Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Lidii Sobańskiej z Zarządu Polskiej Agencji Prasowej odebrał 17 grudnia redaktor naczelny czasopisma, Piotr Kieraciński.
Podczas uroczystości P. Kieraciński przypomniał, że „Forum Akademickie” od 25 lat popularyzuje osiągnięcia polskich badaczy, uczelni i instytutów naukowych. Oprócz tego przedstawia środowiskowe dyskusje na temat organizacji, finansów i rozwiązań prawnych w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Od jedenastu lat organizuje konkurs „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”. Podkreślił specyfikę działalności „Forum” jako czasopisma branżowego, skierowanego do środowiska akademickiego. Mówił o potrzebie wymiany informacji między naukowcami oraz budowaniu umiejętności popularyzatorskich wśród badaczy, czemu m.in. służy konkurs „Skomplikowane i proste”.
(rat)
Laureatami konkursu zostali także: w kategorii Popularyzatorzy Indywidualni – Naukowcy – prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, w kategorii Popularyzatorzy Indywidualni – Animatorzy Popularyzacji – Karol Wójcicki z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie, w kategorii Instytucje Naukowe – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, w kategorii Instytucje Pozanaukowe – Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
Nie wybrano zwycięzców w kategoriach Nauka w Internecie oraz Sponsor Popularyzacji.
Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera przyznała natomiast dwa Wyróżnienia Specjalne. Jedno z nich trafiło do twórców portalu Przystanek Nauka Uniwersytetu Śląskiego (w ich imieniu nagrodę odebrała Agnieszka Sikora). Wyróżnienie Specjalne otrzymały również wspólnie Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka. Kapituła doceniła zaangażowanie popularyzatorek oraz wspierającej je Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Pile w działalność Akademii Młodych Odkrywców.
Nagrodę specjalną za całokształt działalności popularyzatorskiej otrzymał prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jak co roku redakcja PAP – Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
W uroczystości rozstrzygnięcia konkursu wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zwracając się do popularyzatorów nauki, minister podkreślił: „Polska nauka ma wspaniały dorobek i wierzę, że ma jeszcze wspanialszą przyszłość. Ta przyszłość otwiera się przed nami nie tylko za sprawą tych, którzy dokonują odkryć naukowych, ale także tych, którzy te odkrycia popularyzują”.
„Nauka to klucz do przyszłości. W naukę warto i trzeba inwestować. Bo dzięki niej mamy szansę zbudować społeczeństwo oparte na wiedzy. Naukę trzeba popularyzować, aby rozumieć i umieć korzystać z jej osiągnięć” - powiedziała Lidia Sobańska, członek Zarządu PAP SA.
Konkurs „Popularyzator Nauki”, organizowany od 2005 r., jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
PAP - Nauka w Polsce