10. GRANT ERC DLA UW
Prof. Mikołaj Bojańczyk z Instytutu Informatyki po raz drugi otrzymał prestiżowy grant European Research Council. To dziesiąty grant dla pracownika UW, trzeci w tym roku.
Informatyk otrzymał wyróżnienie w kategorii Consolidator Grant przyznawane naukowcom rozwijającym działalność własnej grupy lub projektu badawczego. Prof. Mikołaj Bojańczyk jest pierwszym Polakiem, który dostał grant w tej kategorii. Europejska Rada ds. Badań nagrodziła jego projekt pod hasłem „LIPA” zatytułowany A unified theory of finite-state recognisability. Dofinansowanie 5-letnich badań wynosi prawie 1,8 mln euro.
– To badania z logiki matematycznej, hermetycznej dziedziny nauki. Będę analizował najprostsze możliwe algorytmy – algorytmy skończenie stanowe – wyjaśnia informatyk. Do realizacji projektu zaprosi pięcioosobowy zespół naukowców z europejskich ośrodków badawczych.
Pierwsze wyróżnienie od ERC informatyk dostał w 2009 roku w kategorii Starting Grant dla naukowców rozpoczynających pierwsze poważne badania. Jego badania zatytułowane SOSNA – Expressive Power of Tree Logics były próbą opracowania zrozumiałych dla komputera języków logicznych pozwalających wyróżnić naturalne własności. Na realizację projektu naukowiec otrzymał 800 tys. euro.
Drugi grant ERC prof. Bojańczyka jest zarazem szóstym grantem zdobytym przez pracownika Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz dziesiątym prestiżowym grantem, który trafił na Uniwersytet Warszawski.
Dotychczas ERC 18 razy przyznała granty Polakom pracującym w krajowych ośrodkach. Większość z nich zdobyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Granty ERC trafiły do nich aż 10 razy:
2015 – prof. Mikołaj Bojańczyk
2015 – dr Marek Cygan
2015 – prof. Piotr Sankowski
2013 – dr hab. Piotr Sułkowski
2012 – dr Justyna Olko
2010 – prof. Piotr Sankowski
2009 – dr hab. Natalia Letki
2009 – prof. Mikołaj Bojańczyk
2009 – prof. Andrzej Udalski
2007 – prof. Stefan Dziembowski
W 2015 roku pierwszy w Polsce grant z matematyki otrzymał również dr Piotr Nowak, który pracuje na wspólnym stanowisku badawczym w Instytucie Matematyki PAN i na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Grant będzie realizowany w Polskiej Akademii Nauk.