×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka

Uniwersytet Szczeciński
30 listopada 2015

Odnowiony budynek, a w nim cztery laboratoria oraz zaplecze sanitarne i techniczne – to Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Od momentu podpisania umowy na wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 wystarczyło siedemnaście miesięcy, aby zakończyć uczelnianą inwestycję.

Centrum, które funkcjonuje przy Wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, to jedna z najnowocześniej wyposażonych jednostek prowadzących badania naukowe z zakresu kultury fizycznej, sportu i medycyny sportowej. W jego skład wchodzą doskonale wyposażone cztery laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii i kinezjologii.

Koszt całkowity projektu wyniósł 10,8 miliona złotych, z czego 6,8 miliona to unijne dofinansowanie. Nowa infrastruktura umożliwia prowadzenie badań naukowych na rzecz gospodarki, wypracowywanie nowych rozwiązań technologicznych dla zastosowania genetyki w sporcie, badania na materiale biologicznym i chemicznym oraz badania z człowiekiem (np. badania wysiłkowe), a także wzmocnienie powiązań pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a przedsiębiorstwami, czy ugruntowanie pozycji uczelni jako partnera w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych.

Powstanie Centrum jest pokłosiem badań realizowanych przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Pawła Cięszczyka, które dotyczą genów kodujących białka kolagenowe. Naukowcy z US realizują ten projekt w kooperacji z czołowymi ośrodkami naukowymi zajmującymi się tą tematyką, między innymi z RPA, Australii czy USA. Wyniki prowadzonych badań znajdą szerokie zastosowanie przede wszystkim w medycynie i traumatologii, ale także w przemyśle farmaceutycznym, a nawet obuwniczym.

Inwestycja, która rozpoczęła się w czerwcu ub.r., zrealizowała założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Gospodarka - Innowacje - Technologie”.