×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

„Forum Akademickie” wśród finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2015!

Serwis PAP Nauka w Polsce
26 listopada 2015

Znamy już 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2015. Wybrali ich w pierwszym etapie głosowanie członkowie Kapituły. Z tego grona Kapituła wybierze ostatecznych zwycięzców w każdej kategorii – poznamy ich 17 grudnia, podczas konkursowej gali w siedzibie resortu nauki w Warszawie. W kategorii Media do finału zakwalifikowano m.in. miesięcznik „Forum Akademickie”.

W tej edycji zainteresowanie konkursem było rekordowe – nadesłano 101 zgłoszeń. Nagrody można zdobyć w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni (oddzielnie nagrodzeni będą naukowcy, i oddzielnie animatorzy popularyzacji); Instytucje naukowe; Instytucje pozanaukowe oraz Media. Kapituła konkursu może też przyznać prestiżową nagrodę specjalną.

Wyróżnienia otrzymują zwycięzcy dwóch pozostałych kategorii: Nauka w internecie - za internetową aktywność popularyzatorską, oraz Sponsor popularyzacji - dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.

Jak co roku redakcja serwisu PAP – Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

Uroczysta gala konkursowa, podczas której poznamy zwycięzców tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, odbędzie się 17 grudnia w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią osoby niezwiązane z nauką zainteresować osiągnięciami naukowymi.

Oto lista tegorocznych finalistów:

Popularyzatorzy indywidualni podkategoria Naukowcy

Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

Dawid Myśliwiec

Marek Grzegorz Siłuszyk

Popularyzatorzy indywidualni podkategoria Animatorzy Popularyzacji

* Michał Kusiak 

Karol Wójcicki

* Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka 

Instytucje Naukowe

AMUL (Aktywny Mały Uniwersytet Latający) w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

* Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

* Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie

Instytucje Pozanaukowe

* Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

* Fundacja Grupy Adamed

* Stowarzyszenie POLARIS - OPP

Media

* Program „Astronarium” (TVP)

* Forum Akademickie

* Rafał Motriuk (Polskie Radio)

Nauka w Internecie

Blog Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Mądre Książki

Portal „Przystanek Nauka

Sponsor popularyzacji

* KGHM Polska Miedź S.A.

* Red Bull

* Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o.

Konkurs Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: współtwórczyni warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407307,znamy-juz-finalistow-konkursu-popularyzator-nauki-2015.html