Polski akcent na szczycie ministrów spraw zagranicznych Azji i Europy
Sylwia K. Mazur z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako jedna z dwóch Polek tworzyła dokument „Call for Action” dla ministrów spraw zagranicznych ASEM, którzy spotkali się na szczycie Azja-Europa w Luksemburgu.
– Zależało nam na tym, aby głos Polski był słyszalny – mówi Sylwia K. Mazur. Na początku listopada wyjechała do Luksemburga by wziąć udział w Asia-Europe Foundation Young Leaders Summit (ASEFYLS, Szczyt Młodych Liderów Fundacji Azja-Europa). Podczas tego szczytu 120 młodych ludzi z 51 krajów członkowskich ASEM (Asia-Europe Meeting) wspólnie stworzyło dokument – „Call for Action”. W ten sposób zaapelowali oni do ministrów spraw zagranicznych ASEM o położenie większego nacisku na przedsiębiorczość, jej ducha i związanych z nią umiejętności, po to, by zwiększyć poziom zatrudnienia wśród młodych ludzi.
– Dokument ten został przedstawiony ministrom spraw zagranicznych ASEM podczas Ceremonii Otwarcia ich szczytu, następującego zaraz po naszym – tłumaczy Mazur.
Elitarne grono
– Organizatorzy przypominali nam, że zostaliśmy wybrani spośród prawie 6000 chętnych osób i musimy dać z siebie wszystko – opowiada Sylwia K. Mazur. W szycie udział wzięli młodzi przedsiębiorcy, start-upowcy, przedstawiciele świata akademickiego, pracownicy NGO oraz instytucji międzynarodowych i rządowych.
Jak opowiada polska reprezentantka, spotkanie było wspaniałą platformą do współpracy, a wszyscy uczestnicy, po jego zakończeniu, zobowiązali się do dalszej pracy nad wyznaczonymi celami.
– Udział w szczycie należy do jednych z moich najciekawszych doświadczeń międzynarodowych. Debaty, warsztaty, praca w grupach roboczych oraz możliwość wysłuchania na żywo Fedrici Mogherini (Wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa), Jean Asselborna (Ministra Spraw Zagranicznych Luksemburga), Kazuo Tsukudy (Członek Rady Nadzorczej Mitsubishi, związany z firmą od ponad 50 lat), Petera Vesterbacka (twórcę Angry Birds) czy Jacquesa Poos (najdłużej urzędującego Ministra Spraw Zagranicznych w Europie) były niesamowite – opowiada Mazur.
ASEM i ASEFYLS
ASEM powstało w 1996 r. w Bangkoku jako forum dialogu i współpracy między Europą a Azją. Tworzą go wspólnie: Unia Europejska, jej 28 państw członkowskich, 2 inne europejskie kraje, a także Sekretariat ASEAN wraz z 21 państwami Azji.
Tegoroczne spotkanie ministrów spraw zagranicznych tego forum odbyło się w listopadzie pod hasłem „Wspólne działania na rzecz zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości”(„Working Together for a Sustainable and Secure Future”). Polskiej delegacji przewodniczyła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.
Ten szczyt ministrów spraw zagranicznych ASEM został poprzedzony spotkaniem Asia-Europe Foundation Young Leaders Summit (ASEFYLS), czyli Szczytem Młodych Liderów Fundacji Azja-Europa.
ASEFYLS jest przeznaczony dla aktywnej młodzieży, chcącej zajmować się przedsiębiorczością jako czynnikiem prowadzącym do tworzenia miejsc pracy, mobilności i spójności społecznej w Azji i Europie. ASEFYLS to także przestrzeń do spotkań dla młodych liderów z obu regionów. Konstruktywny dialog, rozwój praktycznych umiejętności oraz „Call for Action” skierowany do ministrów spraw zagranicznych ASEM są głównymi elementami tego programu. Spotkania te mają służyć zbliżeniu wzajemnych relacji i wymianie spojrzeń dotyczących naglących kwestii społecznych w obu regionach.
Sylwia K. Mazur jest pracownikiem Instytutu Badań nad Cywilizacjami w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To absolwentka Prawa oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ukończyła Akademię Młodych Dyplomatów na specjalności „Organizacje Międzynarodowe”, a także „The International Business and Trade Summer Law Program” organizowany przez Catholic University of America i Uniwersytet Jagielloński oraz studia podyplomowe „Mechanizmy Zarządzania Strefą Euro”. Odbywała staże m.in. w Istambulskiej Komnacie Handlowej oraz Parlamencie Europejskim. W roku akademickim 2007/08 studiowała na Uniwersytecie Genueńskim w ramach programu Erasmus.