×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Stypendia L’Oreal trafiły do wybitnych badaczek

L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki
9 października 2015

Po raz piętnasty wręczono stypendia w programie firmy L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki. Od 2013 roku konkurs współorganizuje MNiSW. Uroczysta gala przyznania stypendiów odbyła się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie. Jury konkursu uhonorowało 5 badaczek z dziedziny nauk o życiu. A już od przyszłego roku oprócz uczonych ze stopniem naukowym, szansę na stypendia dostaną również studentki.

Program L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki wspiera finansowo i promuje utalentowane kobiety nauki prowadzące prace badawcze w dziedzinach nauk o życiu. Każdego roku w konkursie organizowanym we współpracy między L’Oréal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawanych jest pięć rocznych stypendiów. Dwa z nich przeznaczone są dla doktorantek, a trzy dla habilitantek. Wysokość grantów w tegorocznej edycji wyniosła łącznie 30 tys. zł w przypadku stypendiów doktoranckich i 35 tys. zł dla stypendiów habilitacyjnych.

MNiSW przyznało każdej laureatce dodatkowe wyróżnienie – pokrycie kosztów wyjazdu na wybraną zagraniczną konferencję naukową na terenie Europy.

Od kolejnej, 16. edycji programu, która rozpocznie się już na początku 2016 r. wprowadzona zostanie zupełnie nowa kategoria stypendium, skierowana do kobiet na wcześniejszym etapie edukacji akademickiej, czyli przygotowujących pracę magisterską.

Tegoroczne laureatki to:

Agata Bielecka-Dąbrowa – dr nauk medycznych, specjalista w zakresu kardiologii. Pracuje w Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wykorzystując aparaturę medyczną i biomarkery opracowuje metody służące wczesnemu rozpoznaniu niewydolności serca, a także pozwalające przewidzieć rokowania i wybrać optymalną terapię.

Bernadeta Szewczyk – dr nauk biologicznych. Pracuje w Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk. Jej prac naukowa poświęcona jest zrozumieniu molekularnego podłoża depresji, wyjaśnianiu mechanizmów odpowiedzialnych za działanie leków przeciwdepresyjnych i poszukiwaniu nowych związków o właściwościach przeciwdepresyjnych.

Edyta Brzóska-Wójtowicz – dr nauk biologicznych. Pracuje w Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada mechanizmy warunkujące regenerację uszkodzonych mięśni szkieletowych i możliwości wykorzystania komórek macierzystych dla poprawy tego procesu.

Justyna Chałubińska-Fendler – lek. med., radioterapeutka ze Stacjonarnego Studium Doktoranckiego przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej badania dotyczą skutków ubocznych radioterapii występujących w zdrowych płucach, które pojawiają się zwykle po zakończeniu radioterapii u chorych na raka płuca, kiedy nie można już wpłynąć na
zmiany w leczeniu.

Natalia Małek – mgr biotechnologii z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Jej badania skupiają się na zrozumieniu patomechanizmu bólu przewlekłego, w szczególności zaangażowania endogennych układów kanabinoidowego i waniloidowego w procesy przekazywania sygnału w układzie nerwowym.

Źródło: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/stypendia-l-oreal-trafily-do-wybitnych-badaczek.html