×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Specjaliści dla przemysłu – nowy wydział

Politechnika Wrocławska
6 października 2015

Na Politechnice Wrocławskiej rozpoczyna działalność Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu (W-15). Kształceni będą na nim specjaliści w zakresie projektowania, wytwarzania i wdrażania urządzeń mechanicznych, głównie w nowoczesnych środkach transportu.

Nowa placówka naukowa powstała w wyniku przekształcenia dotychczas funkcjonującego w Wałbrzychu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego.

Obecnie na wydziale zatrudnionych jest siedmiu pracowników – pięciu nauczycieli akademickich, w tym czterech profesorów tytularnych i jeden adiunkt z habilitacją oraz dwóch pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

W ramach pierwszej rekrutacji na nowy kierunek studiów – mechatronikę pojazdów – przyjęto 34 osoby. Są to siedmiosemestralne studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie) ze specjalnością „Konstrukcja układów mechatronicznych w pojazdach”.

Studenci na tym kierunku otrzymają wiedzę z zakresu mechaniki i budowy maszyn,  elektroniki, informatyki i sterowania. Poznają metody analizowania mechanizmów za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Nauczą się także jak planować i nadzorować procesy eksploatacji i remontów maszyn oraz jak dokonywać pomiarów i odczytywać charakterystyki układów napędowych hydrostatycznych.

Nadal prowadzona będzie także nauka na dotychczasowych kierunkach, czyli budownictwie, mechanice i budowie maszyn oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji. W sumie w Wałbrzychu na Politechnice Wrocławskiej kształcić się będzie ok. 300 osób.

Kampus Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu składa się z pięciu budynków, 28 sal wykładowych i 21 sal laboratoryjnych (m.in. chemii, materiałów budowlanych, wytrzymałości materiałów, fizyki, materiałoznawstwa, mechaniki gruntów, geodezji, elektroniki i geologii). Do dyspozycji studentów przygotowano także pracownię komputerową, bibliotekę, salę gimnastyczną, boiska, siłownię i salę telewizyjną,  a w dwóch akademikach czeka na nich ponad 70 miejsc.

Wydział Techniczno-Inżynieryjny ma już swój logotyp przedstawiający element stosowany w układach mechatronicznych. Na 14 października zaplanowano wybory dziekana.